Zioła na żołądek

zioła osłonowe na żołądek

Jakie zioła na żołądek wybrać? Zainteresowanie naturalnymi metodami dbania o zdrowie i urodę przeżywa ostatnio renesans. Jedną z najbardziej oczywistych pomocy, z jakie ofiarowuje nam natura, jest z pewnością obfitość ziół. Są one niezastąpione w przypadku każdej niemal fizycznej niedogodności czy schorzenia – zioła, które pomagają na krążenie, zioła na żołądek, zioła które wesprą nas w walce z chandrą. Na każdy problem naszego organizmu jesteśmy w stanie znaleźć rośliny, które wspomogą jego rozwiązanie.

Zioła na żołądek, dla urody, na skołatane nerwy – dlaczego warto pić zioła?

Zioła na żołądek, dla urody, na skołatane nerwy – to jedne z bardziej popularnych zastosowań jakie przynoszą nam zioła. Dlaczego warto je pić i jak to robić? Zioła towarzyszą ludzkości od zawsze i również obecnie mają nam bardzo wiele do zaoferowania. Żyjemy w czasach, w których większość osób cierpi na różnego różnego rodzaju dolegliwości, nierzadko o podłożu stresowym, często wynikające również z jedzenia w pośpiechu, złych nawyków żywieniowych, słabo zbilansowanej diety. Szukając remediów na swoje bolączki zdarza nam się zapomnieć o najprostszych a przy tym bardzo skutecznych rozwiązaniach, jakie podsuwa nam Matka Natura. Leczenie oraz wspomaganie organizmu ziołami jest znane człowiekowi od tysięcy lat, także współczesna medycyna skłania się coraz chętniej do stosowania ziół w recepturach leczniczych. W artykule skupimy się na tym, jakie zioła na żołądek są najbardziej warte uwagi.

Najpopularniejsze metody zażywania ziół

 

Opis

Sposób podania zioła

Napary powstają kiedy zalewamy zioła gorącą wodą i pozostawiamy pod przykryciem zwykle koło 15 min

NAPARY

Odwarem nazywamy napój z ziół, który powstaje po zalaniu ich wodą a następnie powolnym podgrzewaniu i gotowaniu zwykle ok. 30 min

ODWARY

Alkoholowe wyciągi z ziół, powstają po zalaniu ich alkoholem o stężeniu 35-96 procent

NALEWKI

Powstają po zalaniu ziół olejem, olejowe wyciągi z roślin

MACERATY

Powstają z połączenia ziół i cukru

SYROPY

 

Jakie zioła na żołądek wybrać na konkretne dolegliwości?

Jakie zioła na żołądek wybrać na konkretne dolegliwości?Zioła na żołądek to jedna z tych grup ziół, w której napotkać możemy ogromną obfitość roślin. Cała masa otaczającej nas flory, to zioła dobre na żołądek, mogące pomóc nam zarówno przy problemach z trawieniem, bólem brzucha jak i zapobiegać powstawaniu wrzodów. Picie określonych ziół, zarówno pojedynczo jak i w mieszankach może uchronić nas przed bólem, uciążliwymi dolegliwościami, wizytami u lekarzy i uleczyć wiele problemów, które nie rozwiązane zawczasu mogłyby przerodzić się w poważne schorzenia i skończyć nawet na stole operacyjnym. Przedstawimy tutaj znane i cenione rośliny zaklasyfikowane jako najlepsze zioła na żołądek.

 • Liść szałwii jest bardzo dobrym sposobem na pobudzenie trawienia, zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci, ułatwia trawienie ciężkostrawnych dań. Szałwia lekarska działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, jest wskazana również przy problemach kobiecych, bólu gardła, problemach z trądzikiem.
 • Ziele skrzypu, przez długi czas traktowane jako uporczywy chwast, okazało się jednym z najbardziej wszechstronnych i wartościowych ziół na świecie. Oprócz zastosowania w kosmetyce, działania na układ moczowy i naczynia krwionośne, właściwości uspokajających, możemy go śmiało umieścić także w kategorii dobre zioła na żołądek. Zalecany jest szczególnie przy wrzodach żołądka.
 • Liść melisy działa uspokajająco i rozluźniająco na cały organizm, pomaga rozluźnić również skurcze w żołądku i ukoić jego ból. Pobudza trawienie, pomaga przy rozstroju żołądka, kolkach. Melisa i rumianek to bardzo popularne zioła osłonowe na żołądek.
 • Kłącze tataraku idealnie reguluje trawienie, pobudza pracę żołądka, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, pomaga nam lepiej przyswajać składniki odżywcze z pożywienia.
 • Koszyczek rumianku tak jak pozostałe zioła na żołądek posiada wszechstronne właściwości lecznicze korzystne dla całego organizmu. Działa szczególnie łagodząco w przypadku skurczów żołądka oraz jego stanach zapalnych.
 • Dziurawiec jest popularną rośliną znajdującą zastosowanie przy leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, wskazany aby zwiększyć wydzielanie soków żołądkowych, dobry dla wątroby, pomaga przy biegunkach, silny antydepresant.
 • Kminek łagodzi kolki, zapalenia, ból żołądka. Jest ziołem o właściwościach silnie rozkurczających. Jego żucie może przynieść nam ulgę po cięższym posiłku. Pomaga na wzdęcia, wrzody żołądka i wszelkie niedogodności ze strony układu pokarmowego.
 • Szałwia obniża poziom cukru we krwi, wspomaga trawienie, łagodzi ból. Jest dobrym pomysłem na pobudzenie wydzielania żółci po posiłku.

Jak łączymy zioła na żołądek oraz czy możemy to zrobić samodzielnie?jakie zioła na żołądek

Jak łączymy zioła na żołądek oraz czy możemy zrobić to samodzielnie? Zioła można oczywiście łączyć ze sobą dla spotęgowania działania, nie powinniśmy jednak robić tego samodzielnie, jeśli nie mamy specjalnego przygotowania.Ze względu na to, że różne rośliny posiadają różne stężenie substancji czynnych, lepiej jest pozostawić przygotowywanie mieszanek ziołowych specjalistom.

Gotowe herbatki ziołowe są przemyślane pod kątem wspierania leczenia konkretnych schorzeń, jak zioła na poprawę krążenia, zioła dla wzmocnienia paznokci i włosów, zioła na uspokojenie, zioła na przeziębienie, zioła na żołądek. Trzeba pamiętać, że zioła, choć naturalne, są jednak bardzo silnymi preparatami leczniczymi i stosowanie ich powinno odbywać się w przemyślany sposób i często również z zasięgnięciem rady specjalisty. Stosowanie ziół jest w stanie wpłynąć bardzo pozytywnie, kompleksowo na cały nasz organizm. Jest przykładem terapii naturalnej i holistycznej, o ogromnym potencjale i pozwalającej uniknąć naszemu organizmowi skutków ubocznych, które niosą za sobą niejednokrotnie leki. Zioła zasługują na ogromną uwagę i uznanie każdego, komu leży na sercu zdrowie i swoje i bliskich.


Bibliografia

 1. B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit, Herbalism nr 1(4) / 2018
 2. I. Wojciechowska, A. Wojciechowska, K. Wieszczyńska, Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Wyd. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2017
 3. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach Medycyna rodzinna 3/2018

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

 1. Tak jak autor wymienił. Zioła pomagają na wszystko na żołądek, poprawią urodę a nawet będą dobre na uspokojenie, na skołatane nerwy. Natura daje nam bardzo dużo, więc często nie warto faszerować się lekami

 2. Ja trochę poczytałam jak łączyć zioła na żołądek i wydaje mi się, że możemy robić to samodzielnie. Ja robię tak od dłuższego czasu i jakoś jeszcze żyję 😀

  • Jak wiesz co robisz to spoko, ale nie każdy będzie potrafił zrobić to dobrze, dlatego sprzedaje się wiele ziół w zestawach specjalnych. Nie każdy będzie wiedział jakie zioła wybrać na konkretne dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*