Wzdęcia – jak sobie z nimi radzić?

domowe sposoby na wzdęcia

Wzdęcia to krępująca dolegliwość, o której często wstydzimy się rozmawiać. Uczucie pełności, nieprzyjemne wiatry i bulgotanie w brzuchu to problem wielu Polaków. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzą skuteczne domowe metody.

Co to wzdęcia i kiedy się pojawiają?

Wzdęcia pojawiają się wtedy, kiedy w naszych jelit zalega nadmiar gazów, które sprawiają, że czujemy się ociężali i pełni. Podczas szybkiego spożywania posiłków, często wraz z nimi połykamy duże ilości powietrza. Wzdęcia i gazy powstają na skutek powstania kwasu solnego w żołądku, wchodzącego w reakcję z wodorowęglanami z soku trzustkowego. Tak dochodzi do pojawienia się dwutlenku węgla w naszym organizmie i to właśnie on sprawia, że czujemy się rozdęci. Wzdęcia w ciąży to również bardzo popularny problem. Organizm kobiety podczas ciąży często się zmienia, co powoduje zaparcia, bóle brzucha i różnego rodzaju kłopoty z jelitami. Wzdęcia w ciąży mogą być spowodowane również zmianami hormonalnymi organizmu. Praca jelit jest spowolniona i pokarm nie trawi się tak szybko, jak powinien. Często przy tego typu dolegliwościach wystarczy zmienić dietę, aby wszystko wróciło do normy. Wzdęty brzuch jednak może pojawić się na skutek silnego stresu przyszłej mamy. Dlatego przez cały okres ciąży, kobiety powinny szczególnie dbać o swoje samopoczucie, co będzie miało pozytywny wpływ na nią samą, jak i na dziecko. Jeśli domowe sposoby na wzdęcia nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże w sprawie zastosowania odpowiednich leków. Inne przyczyny wzdęć zostały przedstawione w poniższej tabelce:

Wzdęcia – przyczyny

  • Choroby układu nerwowego.
  • Zabiegi operacyjne w okolicach jamy brzusznej.
  • Nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia i picia.
  • Niewłaściwa dieta.
  • Problem z prawidłowym wydalaniem gazów.
  • Choroby jelita grubego.
  • Choroby trzustki.
  • Niedrożność jelit.
  • Choroby wątroby
  • Zaparcia

Zazwyczaj domowe sposoby na wzdęcia lub zmiana diety wystarczą, aby pozbyć się krępującego problemu i móc wrócić do codziennych zajęć. Jednak jeśli dolegliwość nie chce ustąpić, zawsze warto na ten temacie zasięgnąć opinii lekarza.

Skuteczne domowe sposoby na wzdęciadomowe sposoby na wzdęcia

Domowe sposoby na wzdęcia są dobrym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na tym, by leczyć się w sposób naturalny, nie stosując farmakologii. Aby pozbyć się kłopotów związanych ze wzdęciami, zacznij od zmiany diety. Unikaj smażonych potraw na głębokim oleju i przede wszystkim zrezygnuj z węglowodanów. Białe pieczywo lub makarony warto zamienić na produkty pełnoziarniste.
Wprowadź również do swojego jadłospisu posiłki bogate w błonnik. Niweluje on problemy z zaparciami, które również bywają przyczyną wzdęć. Bądź aktywny fizycznie. Zdrowy ruch zmusza nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania, wspomagając w ten sposób pracę jelit. Spacer po lesie czy poranna gimnastyka będą mieć dobry wpływ na Twój organizm.

Zioła na wzdęcia – jak je stosować?

Zioła na wzdęcia to jeden z najbardziej naturalnych sposobów na walkę ze wzdętym brzuchem.
Działają rozkurczowo i łagodzą gazy. W tym celu możemy stosować na przykład:

  • Kminek. Skutecznie działa przeciw problemom z gromadzącym się powietrzem i działa rozkurczowo, dlatego można go stosować również na bóle menstruacyjne u kobiet. Przyniesie niemal natychmiastową ulgę, kiedy zjemy łyżeczkę mielonego kminku wymieszaną razem z majerankiem.
  • Liść melisy. Podobnie jak kminek ma właściwości rozkurczowe i wiatropędne. Melisa od dawna jest stosowana w medycynie ludowej, nie tylko w przypadku dolegliwości jelita. Wystarczy zalać liście melisy wrzątkiem i pić jak herbatę do posiłków.
  • Kłącze tataraku. Mało popularne zioło w Polsce wykorzystywane w chorobach żołądkowych. Co na wzdęcia działa bardzo delikatnie, ale skutecznie. Wytwarza cenne mukopolisacharydy tworzące warstwę ochronną wokół błony śluzowej żołądka. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie ruchu perystaltycznego jelit, co ogranicza zaleganie pokarmu w żołądku i przeciwdziała powstawaniu wzdęcia.
  • Koszyczek rumianku. Ma wiele zastosowań w medycynie ludowej, ale wykorzystuje się jego właściwości głównie podczas skurczy żołądka, a także żołądkowych stanach zapalnych i przy dysfunkcji jelit. Wpływa zbawiennie na mięśnie gładkie jelit oraz przewód żółciowy. Aby polepszyć trawienie organizmu, warto napić się herbaty rumiankowej po tłustym lub ciężkim posiłku.
  • Dziurawiec. Bardzo często jest stosowany przy zmniejszonym wydzielaniu soków trawiennych, biegunce, bólach brzucha, a przede wszystkim nieprzyjemnych wiatrach i wzdęciach. Podczas kuracji tą rośliną, trzeba jednak zachować pewne środki ostrożności. Może znacznie zwiększyć poziom wrażliwości na światło słoneczne.
  • Szałwia. Działa rozkurczowo i przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach spowodowanej na przykład niestrawionym dokładnie posiłkiem. Aby przygotować ziołową herbatę z szałwii, należy łyżkę produktu zalać wrzątkiem i odstawić na około 10- 15 minut pod przykryciem. Taki napar jest bardzo smaczny i można go pić nawet trzy razy dziennie.
  • Liść szałwii. Bardzo delikatne w swoim działaniu zioło o zastosowaniu przeciw potliwym, przy dolegliwościach trawiennych takich jak wzdęcia, zgaga, bóle brzucha. Wspiera błonę śluzową jelita
  • Ziele skrzypu. Częściej znany z wykorzystywania go w medycynie, ale również ma duży wpływ na pracę żołądka. Skutecznie wspomaga w walce ze wzdęciami, gazami oraz bólami żołądka.

Bibliografia

  1. P. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76
  2. Jurga W., Przepuklina i wzdęcia, Łowiec Polski NR10, 2007
  3. G. Mizerski, M. Dziurzyńska, A. Jaroszyński, Wpływ postaci metforminy na częstość występowania objawów niepożądanych, Forum Medycyny Rodzinnej 2015, tom 9, nr 2, 136–138
  4. E. Małecka-Panas, Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna NR7, 2011, s. 30-34

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

  1. Fajne dowiedzieć się od technicznej strony co to dokładnie wzdęcia i kiedy się pojawiają 🙂 Wiem na własnej skórze, że to nie przyjemny temat, ale zawsze ciekawi mnie skąd coś się bierze. Jestem taką amatorką medycyny 😀

  2. Zainteresowały mnie bardzo te zioła na wzdęcia. Mam takie jedno pytanie jeszcze odnośnie tego jak je stosować. Ile razy dziennie powinno się coś takiego pić? Czy jak wypijemy za dużo to coś się stanie, a jak za mało to będzie raczej mało skuteczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*