Zioła na tarczycę

wizualizacja tarczycy

Zioła na tarczycę pełnią rolę wspomagająca w pracy gruczołu. Tarczyca jest odpowiedzialna między innymi za produkcję hormonów, kontrolowanie pracy tkanek czy termoregulację organizmu. Co więcej, bierze udział w procesie dojrzewania płciowego, a także w przetwarzaniu tłuszczu, białek i węglowodanów. Problemy z działaniem gruczoły przekładają się na zburzenia w całym organizmie. Pomocne mogą okazać się zioła na tarczycę. Które wybrać?

Objawy niedoczynności tarczycy Objawy nadczynności tarczycy
 zmęczenie  drżenie rąk
 męczliwość  spadek wagi
 problemy z wypróżnianiem  pocenie się
 senność  biegunki
 chrypka

Jakie zioła na tarczycę wybrać i kiedy?

Jakie zioła na tarczycę powinniśmy wybrać, zależy od objawów, jakie się pojawiają. Są one inne w zależności od problemu. Niedoczynność tarczycy to przede wszystkim chroniczne zmęczenie, szybkie męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku, a także zaparcia i problemy z zasypianiem. Z kolei objawy nadczynności tarczycy to chudnięcie, pocenie się czy drżenie rąk. Przy wystąpieniu któryś z tych objawów można zacząć pić zioła.

Zioła na tarczycę – właściwości

Zioła na tarczycę mają bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli chodzi o zioła na niedoczynność tarczycy to skutecznie zmniejszają nasilenie objawów, tak samo jak zioła na nadczynność tarczycy. Inną grupą są zioła na hashimoto.

Aby zioła działały skutecznie, ważne jest ich odpowiednie spożywanie. Kluczowa jest regularność. Ponadto zioła należy zaparzać pod przykryciem. Po wystygnięciu można spożywać również na zimno.  mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

galazki rdestu ptasiego

Najczęściej stosowane zioła na tarczycę to:

 • ziele rdestu ptasiego. Jest cennym źródłem: flawonoidów, fenolokwasów, krzemionki, garbników, a także cukru, soli mineralnych i śluzu. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Co więcej, odkaża, działa ściągająco i bakteriobójczo. Wspomaga prace układu immunologicznego,
 • owoc róży. Poprawia odporność organizmu, wspomaga leczenie grypy i przeziębienia. Jest dobrym źródłem: witamin (A, B1, B2, E, K). Stosowany głównie jako składnik preparatów leczniczych i suplementów na choroby układu pokarmowego,
 • owoc jarzębiny. Wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeczyszczające. Łagodzi problemy ze strony układu pokarmowego, pęcherza i nerek, a także reguluje przemianę materii. Dodawany jest do preparatów wzmacniających i witaminowych, szczególnie na zakażenia bakteryjne, a także profilaktycznie na grypę i przeziębienie,
 • liść pokrzywy. Wykazuje działanie moczopędne, przez co stosowany jest w leczeniu kamicy nerkowej i innych problemów układu moczowego. Pobudza detoksykację. Zapobiega odkładaniu się płynów w organizmie, co minimalizuje tendencję do powstawania obrzęków i opuchnięć,
 • korzeń kozłka, określany również walerianą, stosowany jest przede wszystkim w medycynie ludowej, ale także konwencjonalnej. Wykazuje właściwości uspokajające, łagodzi uczucie napięcia. Ułatwia zasypianie, jeśli pojawia się z powodu dużego stresu. Ma działanie rozkurczowe, w związku z tym łagodzi bóle menstruacyjne i żołądkowe,
 • kłącze lukrecji. Wspomaga działanie układu pokarmowego, łagodzi bóle wrzodów żołądka, zgagi. Pobudza regenerację błony śluzowej żołądka. Zmniejsza uczucie senności i zmęczenia, dodając energii. Niektóre badania dowodzą, że zmniejsza zachorowalność na określone typy nowotworów tarczycy,
 • porost islandzki. Wykazuje działanie przeciwwymiotne i przeciwpotne. Ma w składzie wielocukry i śluzy, dzięki czemu skutecznie wyściela błony śluzowe górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Ponadto działa łagodząco, przeciwzapalnie i zabezpiecza śluzówkę przed podrażnieniem.

Zioła pomocne przy niedoczynności tarczycy a leczenie

Picie ziół pomocnych przy niedoczynności tarczycy może skutecznie wspomagać terapię. Jednocześnie warto podkreślić, że nie wolno rezygnować z tradycyjnego leczenia. Oprócz ziołolecznictwa należy udać się do lekarza, który podejmie decyzję o leczeniu.

Podsumowując, zioła na tarczycę mogą mieć bardzo dobry efekt, ale wcześniej należy sprawdzić, czy nie istnieją kluczowe przeciwwskazania do ich zażywania. Dopiero po ich wykluczeniu można stosować napary.

FAQ

1. Czy zioła na tarczycę pomagają?

Zioła na tarczycę pochodzą z naturalnych upraw, i stosowane rozsądnie, zgodnie z zalecaniami producenta, mogą skutecznie wspomóc terapię.

2. Czy zioła na tarczycę powinny być jedyną formą leczenia?

Stosowanie ziół świetnie wspomaga konwencjonalne leczenie. Zawierają one szereg korzystnych i przebadanych klinicznie związków. Nie warto jednak rezygnować z konsultacji z lekarzem i podjętych przez niego środków leczenia.

3. Jak przyjmować zioła na tarczycę?

Zioła na tarczycę pijemy w postaci naparów. Zaparzamy najczęściej 2-3 łyżki suszu wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia. Po upływie około 15 minut można pić napar małymi łyczkami.

Bibliografia

 1. Sherma S., Thyroid carcinoma, The Lancet Volume 361, s. 501-511.
 2. Cooper D., Subclinical thyroid disease, The Lancest Volume 379, s. 1142-1154.
 3. Vanderpump M., The epidemiology of thyroid disease, British Medical Bulletin 2011, s. 40-45.

 

 

 

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

 1. Teraz wszyscy choruja na tarczyce, lekarze ciagle zapisuja leki – rozne dawki, a nikt z nich nie mowi ze warto byloby wypróbować zioła na tarczycę, że może to pomóc w leczeniu… przecież kiedyś tylko tak ludzie się leczyli!

 2. Sama choruję, biorę leki ale też wspomagam się medycyną naturalną. Zioła znam od dawna, ale nigdy nie próbowałam ich łączyć, przydałaby się gotowa mieszanka wspomagająca pracę tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*