Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny są dobrze zbadane. Dzięki temu wiadomo też w jaki sposób można ich uniknąć lub przynajmniej skutecznie im przeciwdziałać. W związku z tym działania profilaktyczne mogą podejmować nawet osoby, które mają ku temu skłonności genetyczne. W ten sposób można także minimalizować uczucie zmęczonych i ciężkich nóg, poprawiając ogólny komfort życia. Jakie są zatem podstawowe przyczyny żylaków nóg?
Żylaki – przyczyny choroby
Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny są różne, ponieważ są one objawem pewnych zmian, które zachodzą w organizmie. Ich etiologia zależy od lokalizacji. Przyczyna z kolei wpływa znacząco na przebieg choroby. Przyczyny żylaków mogą mieć związek z osłabieniem mięśni i ograniczoną aktywnością w ciągu dnia. Ryzyko jest większe, gdy pacjent ma uszkodzone zastawki wynikające z wrodzonych wad lub wywołane przez zakrzepowe zapalenie żył. W obu tych sytuacjach krew zaczyna się cofać.
Przyczyny i czynniki ryzyka powstawania żylaków:
Biologiczne | Zewnętrzne |
uwarunkowanie genetyczne | mała aktywność fizyczna |
przewlekłe choroby | palenie papierosów |
biała rasa | alkohol |
płeć (częściej kobiety) | sauna |
wiek | solarium |
nieprawidłowości hormonalne | |
częste zaparcia | |
ciąża |
Zwiększa się także ciśnienie tętnicze krwi, które zagraża żyłom. W wyniku tego żyły ulegają rozszerzeniu i nigdy nie wracają do swojego początkowego stanu. Tak też powstają żylaki, które obrazowo można przedstawić właśnie jako niewłaściwie rozszerzone żyły. Wraz z upływem czasu zmienia ulega także skóra w ich obrębie. Staje się napięta, błyszcząca i cienka. Żylaki również się odznaczają, ponieważ są nabrzmiałe. Natomiast to, czego nie widać, to słabe dotlenienie żył, które wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Sprawdź zioła na żylaki.
Żylaki – przyczyny i czynniki ryzyka
Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny można skategoryzować na kilka grup. Po pierwsze siedzący tryb życia i praca stojąca przez dłuższy czas. Zagrożeniem są także czynniki genetyczne oraz ciąża, kiedy naczynia żylne miednicy są poddawane rosnącemu uciskowi z powodu rosnącej macicy. To powoduje zastoje żylne. Warte podkreślenia są także zaburzenia hormonalne. Badania wskazują, że ryzyko wystąpienia żylaków jest większe u kobiet, które były kilkukrotnie w ciąży.
Jeśli chodzi o żylaki nóg, przyczyny mają także silny związek z wiekiem oraz wagą. Dane statystyczne potwierdzają, że problem częściej dotyczy kobiet, w dodatku starszych. Znaczenie ma także rasa, ponieważ statystycznie częściej żylaki pojawiają się u osób z jasną karnacją skóry.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka są:
- palenie papierosów,
- wysoki wzrost,
- nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu,
- zakładanie obcisłych ubrań (szczególnie podkolanówek), a także butów na wysokim obcasie czy dźwiganie ciężkich przedmiotów,
- ryzyko wystąpienia żylaków zwiększa także regularne korzystanie z sauny i solarium, a także długotrwałe unieruchomienie.
Żylaki obserwowane są także u pacjentów, którzy są po operacjach albo chorują przewlekle (np. na cukrzycę). Warto także zaznaczyć, że wszystkie choroby krwi, które powodują jej lepkość, potencjalnie zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków.
Żylaki to dość powszechny problem, ale zawsze wymagający konsultacji lekarskiej. W zależności od stopnia zaawansowania choroby można leczyć je farmakologicznie lub zabiegowo. O metodzie leczenia zawsze decyduje lekarz na podstawie konkretnych objawów – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego
Podsumowanie
Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny można skategoryzować na kilka grup. Warto szczególnie podkreślić czynniki środowiskowe, które zależą od naszych nawyków i sposobu postępowania. Wystarczy wprowadzić drobne zmiany w naszym życiu, aby wpłynąć na lepsze krążenie krwi i zminimalizować ryzyko żylaków.
FAQ
1. Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny mają związek z trybem życia?
Styl życia ma kluczowe znaczenie w przypadku występowania żylaków. W związku z tym siedzący tryb życia i ograniczony ruch w ciągu dnia nasilają ryzyko ich występowania. Znaczenie ma także nasza dieta. Szczególnie niewskazane są tłuste i przetworzone potrawy. Natomiast higieniczny tryb życia będzie miał pozytywny wpływ na cały organizm, w tym również krążenie żylne.
2. Czy na genetyczne przyczyny żylaków można jakoś wpłynąć?
Nie, to czynnik całkowicie niezależny od człowieka. Takie predyspozycje otrzymujemy wraz z kodem DNA od naszych rodziców. Wiedząc jednak o takiej predyspozycji, warto odpowiednio wcześnie wdrożyć działania profilaktyczne i zminimalizować liczbę czynników środowiskowych, które również wpływają na występowanie żylaków.
3. Jak skutecznie niwelować przyczyny żylaków?
Przyczyny żylaków są bardzo różne, warto jednak minimalizować ich negatywny wpływ. W związku z tym należy dbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, a także regularną aktywność fizyczną. Unikać palenia papierosów i spożywania alkoholu, a także dłuższego przebywania w tej samej pozycji.
Bibliografia
- Bodio M., Szymańska-Pomorska G., Pytel A., Brodziak T., Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna nr. 4, INDYGO Zahir Media, Wrocław, 2014.
- Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii 2/2009.
- Moszczynski P., Żylaki Kończyn Dolnych, Zdrowa Żywność – Zdrowy Styl Życia 1 s. 26, 1994.
- Rusin-Tupikowska A., Jankowska-Konsur A., Batycka-Baran A., Baran E., Skleroterapia piankowa, ablacja żył prądem częstotliwości radiowej, wewnątrzżylna terapia laserowa oraz flebektomia ambulatoryjna – postępy w leczeniu żylaków, Postępy Dermatologii i Alergologii Tom 26, Nr/wydanie 6, TERMEDIA Wydawnictwo Medyczne, Poznań, 2009.
Dodaj komentarz