Menopauza – jak się objawia?

doswiadczanie menopauzy

Menopauza to okres w życiu kobiety, który jest zwiastunem poważnych zmian i końcem jej płodności. Menopauza wykazuje specyficzne objawy, które bywają trudne do zniesienia i wymagają farmakologicznego wsparcia. Co jeszcze warto wiedzieć o menopauzie?

Zewnętrzne objawy menopauzy Wewnętrzne objawy menopauzy
nadmierna potliwość podwyższone tętno
przybieranie na wadze nawracające uczucie gorąca
 rozdrażnienie rozszerzone naczynia krwionośne
ból

Menopauza to całkowicie naturalne zjawisko w życiu każdej kobiety. Polega na pojawieniu się określonych zmian w organizmie kobiety, które wywołują specyficzne objawy. Każda kobieta przechodzi ten czas inaczej. W związku z tym nasilenie objawów może być łagodne po bardzo intensywne – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Menopauza – co to jest?

Czym jest menopauza? Wciąż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę lub wierzą w mity na jej temat. Jeśli chodzi o to, czym jest menopauza, w jakim wieku się rozpoczyna, to warto podkreślić, że jest to spectrum zmian hormonalnych, które zachodzą w kobiecym organizmie. Najczęściej mają miejsce po 50. roku życia, ale przedwczesna menopauza może rozpocząć się nawet około 40-45 roku życia.

Objawy menopauzy- jak wyglądają?

Objawy menopauzy są zwykle szybko zauważalne i odczuwalne, szczególnie że większość kobiet jest na nie już przygotowana w związku z określonym wiekiem.

Najczęściej menopauza wiąże się z tym, że miesiączka występuje nieregularnie. Czasami cykl wydłuża się, innym razem- skraca. Lekarze wymieniają ponadto następujące objawy:

  • nagłe, intensywne pocenie się (tzw. nocne poty),
  • wzrost wagi mimo tego samego stylu życia,
  • uderzenia gorąca,
  •  ogólne zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • wahania nastroju,
  • zaburzenia snu, zwykle bezsenność i/lub problemy z zasypianiem,
  • osteoporoza,
  • zmiany skórne,
  • suchość pochwy,
  • mniejszy popęd seksualny,
  • przerzedzenie włosów,
  • wyższy poziom cholesterolu LDL.

Wymienione objawy mogą być spowodowane przez obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu we krwi. Objawy mogą być bardzo indywidualne.

Menopauza- w jakim wieku się zaczyna i jakie są tego przyczyny?

To w jakim wieku pojawia się menopauza, zostało dokładnie opisane w literaturze medycznej. Najczęściej pojawia się około 50. roku życia, co jest efektem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Przede wszystkim mniejszej aktywności pęcherzykowej jajników oraz zmiany stężenia hormonów płciowych, w tym: estrogenów i progesteronu.

napad goraca

Menopauza – jak się ją diagnozuje?

Menopauza jest zjawiskiem w pełni naturalnym. Niemniej, warto udać się w tym czasie do ginekologa. W przypadku nasilonych objawów, które zmniejszają komfort życia, można zastosować zastępczą terapię hormonalną. Wcześniej jednak konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentką i badania laboratoryjne, w tym poziom hormonów: estrogenów, progesteronu, FSH.

Menopauza – jak ją leczyć i zmniejszać jej objawy?

Menopauza może powodować objawy o różnym stopniu nasilenia. Czasami wymagają wsparcia farmakologicznego. Obecnie dostępne są następujące sposoby łagodzenia menopauzy:

  • preparaty z fitoestrogenami, które zmniejszają objawy fizyczne, ale poprawiają też kondycję psychiczną kobiety. Najbardziej efektywne są przy słabo nasilonych objawach,
  • hormonalna terapia zastępcza (HTZ) polega na aplikowaniu określonej dawki hormonów, przede wszystkim estrogenów w formie: doustnej, dopochwowej, przezskórnej lub donosowej. Poza doustne leczenie jest wskazane przede wszystkim dla kobiet cierpiących na różnego rodzaju choroby
  • zioła na menopauzę. Można sklasyfikować je na dwie kategorie. Po pierwsze zioła, które zawierają fitoestrogeny. Po drugie rośliny, które mają substancje czynne łagodzące objawy. Najlepiej stosowane są: liść szałwii, trawa cytrynowa, melisa, liść borówki brusznicy. Zioła warto przygotować w formie naparów.

Podsumowując, menopauza to czas, kiedy kobieta przechodzi wiele zmian hormonalnych związanych z występowaniem specyficznych objawów. Jej skutkiem jest trwałe zakończenie możliwości reprodukcyjnych kobiety na skutek zakończenia aktywności jajników. Pojawiające się wtedy objawy można łagodzić na wiele sposobów.

FAQ

1. Czy menopauza powoduje obniżenie nastroju?

Tak, wiele kobiet doświadcza uciążliwych wahań nastroju czy rozdrażnienia, które pojawiają się bez istotnych przyczyn.

2. Czy menopauza jest bolesna?

Bolesność menopauzy jest skomplikowanym tematem. Ból nie należy do powszechnych objawów menopauzy. Niemniej, pozostałe objawy jej towarzyszące mogą wywołać poważny dyskomfort i znacząco obniżać jakość codziennego życia.

3. Czy menopauza powoduje zmiany w wyglądzie kobiety?

Nie, menopauza nie  wpływ na zewnętrzny wygląd. Powoduje jednak szereg zmian w organizmie, co może się przyczyniać do ogólnie słabszego funkcjonowania kobiety w tym czasie. Zachodzące w jej organizmie zmiany mogą też stać się przyczyną gorszego samopoczucia i obniżonego poczucia własnej wartości.

Bibliografia

  1. S. M. McKinlay, The normal menopause transition: an overview, Berlin 1996, s. 137-145.
  2. E. Bielawska-Batorowicz, Menopauza a jakość życia, Warszawa 2013, s. 127-142.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*