Zioła na menopauzę

kobieta z menopauza
kobieta majaca uczuce goraca z powodu menopauzy

Zioła na menopauzę cieszą się dość dużą popularnością wśród przedstawicielek płci pięknej. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzują się one skutecznością. Jeżeli zioła na przekwitanie są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, są także bezpieczne. Zanim jednak sięgniemy po jakiś konkretny preparat, warto dowiedzieć się, jakie zioła na menopauzę mają szansę zadziałać.

Zioła na menopauzę – jakim gatunkom warto zaufać?

Zioła na menopauzę, aby mogły pomóc, muszą być dobierane bardzo starannie. Warto zwrócić uwagę na gatunki scharakteryzowane w poniższej tabelce:

Ziele koniczyny łąkowej W koniczynie łąkowej znajduje się sporo cennych witamin i składników mineralnych. Co ważne, są one łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Zawarte w koniczynie izoflawonoidy wykazują podobne działanie do leków hormonalnych, ale są zdecydowanie lepiej tolerowane przez kobiety. Koniczyna łąkowa stanowi jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych ziół w walce z objawami menopauzy.
Liść borówki brusznicy Pomaga łagodzić objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca czy bóle głowy. Ponadto, ziele to chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jest to ważne nie tylko w kontekście menopauzy, ale również w kontekście walki z objawami starzenia się skóry. Podczas menopauzy na skórze kobiet mogą pojawiać się przedwczesne zmarszczki.
Liść szałwii W zielu tym znajdują się spore ilości fitoestrogenów. Herbatki ziołowe na menopauzę zawierające ten składnik mają szansę złagodzić nadmierne wydzielanie potu, a także uderzenia gorąca. Są to jedne z bardziej charakterystycznych objawów menopauzy.
Liść melisy Przedstawicielki płci pięknej, które doświadczają menopauzy nierzadko narzekają na nadmierne napięcie nerwowe. W złagodzeniu objawów nerwicy może pomóc melisa.
Trawa cytrynowa Ziele to charakteryzuje się działaniem uspokajającym, podobnie jak melisa. Ponadto, trawa cytrynowa wpływa regulująco na żeńskie hormony.
Ziele mięty Ziele to pomaga pozbyć się uciążliwych uderzeń gorąca. Ponadto, ziele to działa pozytywnie na układ pokarmowy. Kobiety przechodzące menopauzę nierzadko narzekają na skurcze żołądka. Mięta pomoże je złagodzić.

Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie mieszanek ziołowych na objawy menopauzy. Mieszanki ziołowe są bowiem zdecydowanie skuteczniejsze niż zioła stosowane w pojedynkę– mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

menopauza u kobiet

Zioła na menopauzę – jakie objawy powinny skłonić do ich picia?

Zioła na menopauzę powinno się zacząć pić odpowiednio wcześnie. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym lepsze rezultaty mogą się pojawić. Wśród objawów, które mogą nas skłonić do picia ziół na menopauzę należy wyróżnić:

  • uderzenia gorąca
  • nerwowość,
  • nadmierne pocenie się,
  • bóle głowy,
  • zanik miesiączki.

Jeżeli chcemy upewnić się co do tego, że nasze objawy wynikają z menopauzy, dobrze byłoby udać się na wizytę do lekarza. Najlepiej odwiedzić specjalistę ginekologa. W razie potrzeby zleci on wykonanie badań hormonalnych oraz wykona USG narządu rodnego. Działania te doprowadzą do postawienia diagnozy, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie leczenia. Zioła mogą stanowić wsparcie leczenia konwencjonalnego, ale w wielu przypadkach mogą je całkowicie zastąpić. Aby zioła były skuteczne, należy postarać się o produkt z dobrego źródła. Najlepiej kupować zioła w sklepach zielarskich, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Bardzo istotna jest również odpowiednia technika zaparzania ziół. Warto byłoby przestrzegać zaleceń zawartych na opakowaniu danego produktu.

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że zioła mogą być bardzo pomocne w walce z objawami menopauzy. Trzeba jednak pamiętać o regularnym piciu wybranej herbatki. W przeciwnym razie efekty nie pojawią się. Ponadto, dobrze byłoby upewnić się co do tego, że nie istnieją przeciwwskazania do picia określonego gatunku ziół.

FAQ

1. Zioła na menopauzę – czy są bezpieczne dla każdej kobiety?

Zioła na menopauzę są co do zasady bezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym, że długotrwałe stosowanie ziół może powodować pewne skutki uboczne. Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń producenta, ewentualne skutki nie powinny być zbyt uciążliwe. Warto pamiętać też o tym, że niektóre gatunki ziół mogą wchodzić w interakcje z lekami. Jeżeli zażywamy leki, dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ziół.

2. Po jakim czasie zioła na menopauzę zaczną działać?

Zioła na menopauzę, uderzenia gorąca oraz nerwowość nie zadziałają natychmiast. Należałoby więc uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty pojawią się po około trzech, czterech tygodniach systematycznego stosowania.

3. Przez jak długi okres czasu trzeba stosować zioła na menopauzę?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak długo muszą być stosowane herbatki na menopauzę. W większości przypadków zaleca się stosowanie takich herbatek przez co najmniej miesiąc lub dwa. Po tym czasie można zrobić przerwę i w razie konieczności powtórzyć kurację.


Bibliografia

1. Sarrel P. M., Sexuality and Menopause, Obstetrics and Gynecology, 755/1990, s. 26-30.
2. Greendale G., Lee N. P., Arriola E., The menopause, The Lancet nr 13/1999, s. 571-580.
3. Shuster L. T., Rhodes D. J., Gostout B. S., Grossardt B. R., Rocca W. A., Premature menopause or early menopause: Long-term health consequences, Maturitas 2/2010, s. 161-166.
4. Burger H. G., Emmac D., Robertson D., Hormonal Changes in the Menopause Transition, Recent Progress in Hormone Research, s. 259.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*