Trawa cytrynowa – co warto wiedzieć?

cebulki trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to ziele o przepięknym zapachu i wielu cennych właściwościach. Z tego też względu, dobrze byłoby pomyśleć o jej regularnym stosowaniu. Okazuje się, że trawa cytrynowa do picia może znaleźć naprawdę wielu zwolenników. Stanowi bowiem remedium na wiele różnego rodzaju dolegliwości. Warto dodać, że napar z trawy cytrynowej jest bardzo przyjemny w smaku.

Trawa cytrynowa – kluczowe informacje

Trawa cytrynowa to ziele, którego właściwości były znane od wieków. Warto wiedzieć co jest ojczyzną trawy cytrynowej oraz jakie są jej ludowe nazwy.

Jak brzmi nazwa łacińska trawy cytrynowej? Cymbopogon citratus to łacińska nazwa tego dobroczynnego ziela.
Jakie są ludowe nazwy trawy cytrynowej? Ludowych nazw trawy cytrynowej jest kilka. Najpopularniejsze z nich to: palczatka, palczatka cytrynowa, cytrynowe ziele, pachnące ziele.
Jak często zaleca się zazwyczaj picie naparu z trawy cytrynowej? Najlepsze efekty przynosi picie trawy cytrynowej raz dziennie.
Skąd pochodzi ziele trawy cytrynowej? Ziele trawy cytrynowej pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji. Roślina ta jest także rozpowszechniona w krajach śródziemnomorskich.
Gdzie wykorzystywane jest ziele trawy cytrynowej? Trawa cytrynowa jest wykorzystywana w ziołolecznictwie, a także w kosmetyce. Znalazła również zastosowanie kulinarne.

Ziele trawy cytrynowej należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu. Godne polecenia są różnego rodzaju mieszanki, które zawierają w swoim składzie trawę cytrynową – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Liście trawy cytrynowej – jakie właściwości posiadają?

Liście trawy cytrynowej słyną z naprawdę wielu różnego rodzaju właściwości. Można przypisać im przede wszystkim działanie:

  • regulujące zbyt wysoki poziom cukru we krwi,
  • zmniejszające poziom złego cholesterolu,
  • przeciwdepresyjne i poprawiające jakość snu,
  • wspomagające koncentrację oraz pamięć,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne.

Dzięki swoim właściwościom, ziele trawy cytrynowej może zwalczyć wiele schorzeń. Bardzo często może także stanowić wsparcie kuracji farmakologicznych. Picie ziół nie może jednak zastępować wizyty u lekarza.

Sprawdź: Zioła na cukrzycę

susz z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa do picia – kiedy jest przeciwwskazana?

Trawa cytrynowa do picia, mimo swoich licznych właściwości i wyjątkowego smaku, nie może być niestety wykorzystywana przez każdego. Napar z liści trawy cytrynowej nie jest wskazany przede wszystkim przedstawicielkom płci pięknej spodziewającym się narodzin potomstwa. Nie powinny sięgać po niego również panie, które karmią swoje pociechy piersią. Wreszcie, napar z tego ziela przeciwwskazany jest osobom cierpiącym na nadwrażliwość lub alergię na nie.

Jak często pić trawę cytrynową?

Trawę cytrynową wystarczy pić w większości przypadków raz dziennie. Nie zaleca się natomiast przekraczania dwóch filiżanek naparu. Niemniej jednak, nie można wyróżnić jakichś uciążliwych skutków ubocznych wynikających z częstego jej picia. Wypijanie zbyt dużych ilości ziół nie jest jednak wskazane, ze względu na ryzyko wypłukania zbyt dużej ilości składników mineralnych z naszego organizmu.

Trawa cytrynowa – czy pomoże na cukrzycę?

Trawa cytrynowa może pomóc osobom walczącym z cukrzycą, a także każdemu, kto jest nią zagrożony. Redukuje objawy insulinooporności, która cukrzycy towarzyszy. Zwiększa bowiem wrażliwość tkanek na insulinę. Nie można odmówić jej również właściwości przyśpieszających metabolizm, co także jest kluczowe w walce z cukrzycą. Jeśli walczymy z cukrzycą, ziele trawy cytrynowej najlepiej pić w formie mieszanek ziołowych. W mieszance mogłaby znaleźć się także morwa biała. Warto wypijać jedną filiżankę naparu po posiłku, na przykład rano.

Jak trawa cytrynowa działa na menopauzę?

Trawa cytrynowa pomoże nie tylko cukrzykom, ale i kobietom zmagającym się z dokuczliwymi objawami przekwitania. Nie sposób bowiem ukryć, że uderzenia gorąca i drażliwość bywają irytujące. Na szczęście, dzięki trawie cytrynowej można zmniejszyć potliwość, a także usunąć nadmiar wody z organizmu. Trawa wykazuje także właściwości uspokajające, co także okazuje się kluczowe w walce z objawami menopauzy. Najlepsze, w przypadku menopauzy będą mieszanki ziołowe. Podobnie jak w przypadku cukrzycy, najlepiej pić filiżankę naparu raz dziennie.

Podsumowanie

Trawa cytrynowa polecana jest w szczególności osobom, które chcą zadbać o swoje zdrowie psychofizyczne. Można pić ją profilaktycznie, a także wówczas gdy zmagamy się z różnymi schorzeniami. Szczególnie skutecznie wpływa ona na organizm chorych na cukrzycę. Pomaga także kobietom walczącym z objawami menopauzy. Kluczem do sukcesu jest regularne popijanie naparów na bazie trawy cytrynowej.

napar z trawy cytrynowej

FAQ

1. Jak szybko działa trawa cytrynowa?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak szybko zadziała ziele trawy cytrynowej. Wiele zależy bowiem od tego, z jakimi dolegliwościami się borykamy. U jednych efekty pojawią się wcześniej, a u innych nieco później.

2. Jak długo trawa cytrynowa powinna być stosowana?

Ziele trawy cytrynowej powinno być stosowane przez minimum kilka tygodni. Po upływie około miesiąca, można zrobić kilkutygodniową przerwę. Później, w razie konieczności kurację można powtórzyć.

3. Jak sprawić, aby trawa cytrynowa była jeszcze skuteczniejsza?

Aby ziele trawy cytrynowej było skuteczniejsze, bez względu na to, z jakim schorzeniem walczymy, warto zastosować właściwą dietę. Nie bez znaczenia jest również redukcja stresu oraz systematyczna aktywność fizyczna.

Bibliografia

  1. W. H. Utian, The International Menopause menopause-related terminology definitions, Ohio 2009, s. 284-286.
  2. S. Olorunnisola, H. T. Asiyanbi, A. M. Hammed, S. Simsek, Biological properties of lemongrass: An overview, International Food Research Journal 2/2014, s. 455-462.
  3. D. Kmiecik, J. Kobus-Cisowska, E. Flaczyk, B. Kulczyński, M. Przeor, A. Frączek, PALCZATKA CYTRYNOWA (CYMBOPOGON CITRATUS L.)
    JAKO SKŁADNIK NOWEJ ŻYWNOŚCI BIOAKTYWNEJ, Kraków 2016, s. 156-163.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*