Domowe sposoby na menopauzę – jakie są?

dojrzala kobieta

Domowe sposoby na menopauzę to proste sposoby, które możemy wdrożyć samodzielnie bez wprowadzanie lub uzupełniająco do terapii farmakologicznej. Wiele z nich ma związek z codziennymi nawykami oraz stylem życia czy unikaniem pewnych zachowań albo aktywności. Odpowiednio stosowane, naturalne sposoby na menopauzę mogą być bardzo skuteczne i podnieść jakość życia kobiet w tym szczególnym czasie.

Podstawowe działanie ziół na objawy menopauzy Dodatkowe działanie
łagodzenie uczucia gorąca ochrona przed osteoporozą
zmniejszenie nadpotliwości poprawa stanu skóry
regulacja działania układu pokarmowego
poprawa nastroju
poprawa jakości snu

Menopauza jest dla wielu kobiet bardzo trudnym momentem w życiu. Nie tylko ze względu na pojawiające się objawy, ale przede wszystkim zakończenie pewnego okresu w życiu. Niezależnie od nasilenia objawów warto udać się do ginekologa na konsultacjęmówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Domowe sposoby na menopauzę – dieta

Domowe sposoby na menopauzę to przede wszystkim zdrowa dieta, w której należy unikać wysokoprzetworzonej żywności, smażonych potraw czy gazowanych napojów. Posiłki powinny obfitować w witaminy, minerały i fitoestrogeny, czyli roślinne hormony zawarte m.in. w soi oraz siemieniu lnianym. W diecie powinny się także znaleźć: ryby, chude mięso, nabiał, owoce i warzywa.

Domowe sposoby na menopauzę – aktywność fizyczna

Domowym sposobem na menopauzę jest również regularna aktywność fizyczna, która redukuje napięcie, stres i ma pozytywny wpływ na stan kości. Warto rozpocząć ćwiczenia jogi, aerobik czy pójść na basen. Nie warto jednak forsować ciała, ale pozwolić mu odpocząć, wybierając ulubiony rodzaj aktywności.

Domowe sposoby na menopauzę – odpoczynek

Domowe sposoby na menopauzę to nie tylko dieta czy sport, ale także umiejętność odpoczynku i relaksu. Menopauzie często towarzyszy zmęczenie i osłabienie, dlatego tak ważne jest odpoczywanie. W tym celu można usiąść z ulubioną książką i poczytać, obejrzeć kolejny odcinek serialu czy spotkać się z przyjaciółmi.

goracy napad na menopauzie

Domowe sposoby na menopauzę – woda

Innym domowym sposobem na menopauzę jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie właściwej ilości płynów umożliwia przede wszystkim sprawne usuwanie toksyn. Poza tym skutecznie łagodzi towarzyszące menopauzie uczucie gorąca. Najlepiej postawić na wodę mineralną, np. z dodatkiem cytryny lub mięty. Świetnie sprawdzą się także napary ziołowe.

Domowe sposoby na menopauzę – zioła

Ostatnim domowym sposobem zioła na menopauzę. Można przygotować napar z wybranego zioła lub skorzystać z gotowych mieszanek. Największą skuteczność w łagodzeniu objawów menopauzy wykazują następujące:

  • ziele kończyny łąkowej. Minimalizuje większość trudnych objawów menopauzy, w tym: nadmierną potliwość czy uderzenia gorąca. Dodatkowo ułatwia zasypianie, poprawia nastrój i wspiera lepszą koncentrację,
  • trawa cytrynowa. Wykazuje działanie przeciwbólowe i antydepresyjne. Ma również właściwości moczopędne, poprawia nastrój. Stosowania zewnętrznie łagodzi nadmierną potliwość, działa odświeżająco,
  • liść szałwii. Jest cennym źródłem fitoestrogenów, olejku eterycznego i garbników. Gwarantuje działanie rozkurczowe i przeciwzapalne,
  • liść borówki brusznicy. Łagodzi charakterystyczne uderzenia gorąca. Ma właściwości moczopędne, odkaża drogi moczowe. Pozytywnie wpływ na pracę układu pokarmowego,
  • liść melisy. Wykazuje właściwości uspokajające i relaksujące, ułatwia zasypianie. Poprawia jakość snu,
  • ziele mięty. Wykazuje właściwości uspokajające, łagodzi trudności związane z działaniem układu pokarmowego.
Podsumowując, domowe sposoby na menopauzę zawsze powinny być działaniem wspierającym. Sposób leczenia, jak i przebieg tego procesu należy omówić z lekarzem, który dostosuje formę leczenia i zaproponuje ewentualne leczenie dodatkowe.

FAQ

1. Czy domowe sposoby na menopauzę mogą mieć negatywne skutki uboczne?

Wszystkie metody, które są stosowane nieodpowiednio mogą mieć negatywne skutki uboczne, dlatego zawsze należy podchodzić do nich ostrożnie i stosować się do zaleceń producenta lub lekarza.

2. Czy domowe sposoby na menopauzę są proste w przygotowaniu?

Tak, większość z nich polega na wprowadzeniu pewnych zmian w stylu życia lub unikaniu pewnych potraw, składników lub zachowań. W związku z tym są metody bardzo proste, tanie i jednocześnie skuteczne. W związku z tym kobiety chętnie podejmują się ich wykonania, by wspomóc łagodny przebieg menopauzy.

3. Czy domowe sposoby na menopauzę takie jak zioła można stosować także na inne dolegliwości?

Zioła na menopauzę działają na specyficzne objawy przekwitania ze względu na ich określone właściwości lecznicze. Wszystkich rodzajów ziół używamy w wyznaczonym celu, dlatego nie należy ich stosować, jeśli nie występują u nas określony objawy, np. uczucia gorąca. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zioła wykazują szerokie spectrum działań np. relaksujące.

Bibliografia

  1. S. Olorunnisola, H. T. Asiyanbi, A. M. Hammed, S. Simsek, Biological properties of lemongrass: An overview, International Food Research Journal 2/2014, s. 455-462.
  2. S. M. McKinlay, The normal menopause transition: an overview, Berlin 1996, s. 137-145.
  3. K. A. Matthews, Myths and realities of the menopause,  Philadelphia 1992, s. 1–9.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*