Leczenie żylaków – jak przebiega?

zylaki u starszej osoby

Leczenie żylaków może przebiegać w naprawdę różny sposób. Do wyboru mamy naprawdę wiele różnego rodzaju metod. Powszechnie stosowane jest leczenie farmakologiczne, a także różnego rodzaju zabiegi. Warto byłoby wiedzieć, w jakich okolicznościach zalecana jest terapia w postaci tabletek czy maści, a w jakich leczenie zabiegowe. Wskazana jest także zmiana stylu życia na zdrowszy.

Leczenie żylaków przy pomocy leków – jak przebiega?

Leczenie żylaków może odbywać się przy pomocy leków. W poniższej tabelce omówiono najistotniejsze kwestie dotyczące terapii farmakologicznych:

Jakie preparaty są stosowane w farmakologicznej terapii żylaków? Jeżeli mamy żylaki, leczenie farmakologiczne może przybrać różną formę. Najpowszechniej stosowane są tabletki, a także różnego rodzaju leki w postaci maści.
Jakie składniki aktywne znajdziemy w lekach na żylaki? W preparatach do smarowania skóry najczęściej znajdują się substancje pochodzenia roślinnego, takie jak ekstrakt z kasztanowca czy ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Pomagają one bowiem wzmocnić kruche ściany naczyń krwionośnych i poprawić krążenie. W lekach, zarówno do stosowania miejscowego, jak i doustnego znajduje się także heparyna, a także diosmina. Substancje te także znacząco wspomagają prawidłowe krążenie.
Kiedy stosowane są maści, a kiedy leczenie doustne? Każdy przypadek jest inny. Zazwyczaj lekarze zalecają zarówno stosowanie tabletek, jak i maści oraz kremów do smarowania skóry. Wówczas efekty będą najbardziej optymalne.
Jak długo trwa farmakologiczne leczenie żylaków? Osoby cierpiące na żylaki powinny stosować zalecone preparaty systematycznie. Zazwyczaj konieczna jest terapia przez całe życie.

Bez konsultacji z lekarzem można stosować preparaty dostępne bez recepty oraz suplementy. Jeżeli cierpimy na żylaki, najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistą, który dobierze adekwatną terapięmówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Leczenie żylaków – jakie zabiegi są zalecane?

Leczenie żylaków może odbywać się nie tylko przy pomocy leków, ale także przy pomocy różnego rodzaju zabiegów. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się:

  • leczenie laserowe – podczas tej terapii konieczne staje się wprowadzenie do żyły pniowej światłowodu; dzięki wiązce lasera możliwe jest wytworzenie ciepła, które prowadzi do zamknięcia niewydolnej żyły;
  • leczenie parą wodną – jedna z najbardziej nowatorskich metod terapii; polega na zamykaniu patologicznych naczyń krwionośnych za pomocą suchej pary wodnej; jest to metoda bardzo skuteczna i bezpieczna;
  • skleroterapia – leczenie żylaków nóg przy pomocy tej metody polega na podaniu do naczynia krwionośnego środka chemicznego; w taki sposób powstaje kontrolowany stan zapalny, który doprowadza do zarośnięcia naczynia;
  • klejenie żylaków – do chorych naczyń krwionośnych wprowadza się specjalny klej, co z kolei doprowadza do sklejenia się ze sobą ścian żył, czego skutkiem jest zwłóknienie;
  • operacja Babcocka – podczas tego zabiegu wykonywane są nacięcia, przez które wprowadza się sondę, a później usuwa się ją wraz z żyłą.

nog w zylakach

Wyżej wymienione zabiegi mają szansę pomóc zarówno w przypadku średnio, jak i mocno zaawansowanej niewydolności żył. Dobór metody należy do lekarza specjalisty, który wykonuje zabiegi i jest odpowiedzialny za ich przebieg.

Leczenie żylaków – jakie jeszcze metody można wypróbować?

Leczenie żylaków może odbywać się nie tylko przy pomocy zabiegów i farmakoterapii. Na pewno godne polecenia jest leczenie uciskowe, które polega przede wszystkim na noszeniu specjalnej odzieży medycznej. Warto przetestować także zioła na żylaki. Wśród ziół godnych polecenia wyróżnić należy między innymi głóg, który uszczelnia ściany naczyń włosowatych. Pomaga także zielona herbata, bo jest pełna cennych antyoksydantów. Najlepiej popijać mieszanki ziołowe, bo charakteryzują się one wszechstronnym działaniem. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak leczyć żylaki, powinien także postarać się o zmianę swojego trybu życia na zdrowszy.

Najważniejsze jest to, aby włączyć do swojego menu dużo świeżych owoców oraz warzyw. Przydatny jest także błonnik oraz picie dużych ilości płynów. Aktywność fizyczna także jest wskazana, bo dzięki spacerom czy bieganiu można poprawić krążenie w nogach.

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że zabieg na żylaki oraz leczenie farmakologiczne to bardzo skuteczne metody terapii. Niemniej jednak, należałoby pomyśleć także o zmianie swojego trybu życia oraz o stosowaniu ziół. Godna polecenia jest także metoda zachowawcza polegająca na noszeniu odzieży uciskowej. Kluczem do sukcesu jest systematyczność.

FAQ

1. Czy leczenie żylaków ziołami jest bezpieczne w ciąży?

Leczenie żylaków w okresie ciąży może zostać przeprowadzone, choć nie zawsze. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich ziół. Warto byłoby więc skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

2. Czy leczenie żylaków przy pomocy ziół powoduje jakieś skutki uboczne?

Zioła mogą powodować skutki uboczne, jeżeli stosowane są w nieodpowiedni sposób. Warto upewnić się także co do tego, że nie mamy nadwrażliwości na jakieś ziele. Ponadto, trzeba wiedzieć, czy nie istnieją przeciwwskazania do ziołowej kuracji.

3. Jak długo trwa leczenie żylaków przy pomocy ziół?

Pomocne mieszanki należy pić codziennie przez około dwa miesiące. Po tym czasie warto zrobić przerwę, a następnie powtórzyć kurację w razie konieczności.

Bibliografia

  1. M. Falencka-Jablonska, Głóg znany i doceniany już w starożytności nie tylko w fitoterapii, Poznań 2020, s. 27-29.
  2. Moszczyński P., Żylaki kończyn dolnych, Kraków 1994, s. 26.
  3. R. H. Jones, P. J. Carek, Management of Varicose Veins, Lewaood 2008, s. 1289-1294.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*