Oczyszczanie jelit – dlaczego jest ważne?

rysunek jelit

Oczyszczanie jelit cieszy się całkiem sporym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo istnieje wiele skutecznych, także domowych sposobów na to, jak oczyścić jelita ze złogów. Zanim jednak zaczniemy to robić, dobrze byłoby dowiedzieć się, dlaczego jest to takie ważne. Jak się okazuje, powodów, dla których warto oczyścić jelita z zalegających w nich złogów i toksyn jest całkiem sporo.

Oczyszczanie jelit – po co to robić?

Oczyszczanie jelit powinno być przeprowadzane przez każdego co jakiś czas. Najistotniejsze kwestie dotyczące detoksykacji jelit zostały zebrane w poniższej tabelce:

Jakie są przyczyny powstawania złogów w jelitach? Wśród przyczyn powstawania złogów w jelitach wyróżnia się siedzący tryb życia, dietę ubogą w błonnik, a także małą ilość wypijanych płynów. Przyczynę stanowić może również stres oraz zażywanie niektórych leków.
Jakie są objawy zanieczyszczonych jelit? Objawy zanieczyszczenia jelit toksynami i złogami to między innymi zmęczenie, zaparcia, kłopoty ze snem, nerwowość czy wypryski na skórze.
Kiedy najlepiej przeprowadzić kurację oczyszczającą jelita z toksyn? Kurację oczyszczającą można przeprowadzić w dowolnym momencie. Najlepiej na stałe wprowadzić pewne zmiany w swoim trybie żywienia i życia.
Jak można oczyścić jelita z toksyn? Warto spróbować ziół, leków, suplementów, a także aktywności fizycznej.

Najkorzystniejsze rezultaty przyniesie równoległe zastosowanie kilku metod walki ze złogami zalegającymi w jelitach. Nie na każdego wszystkie metody działają jednak tak samo. Każdy organizm jest bowiem inny – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Oczyszczanie jelit – wypróbuj skuteczne zioła

Oczyszczanie jelit może oczywiście odbywać się przy pomocy ziół. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszanki ziołowej, która charakteryzować się będzie większą skutecznością niż pojedynczo stosowane gatunki ziół. Ważne jest to, aby dana mieszanka działała wszechstronnie. Powinna zawierać zioła detoksykujące, przeciwzapalne czy takie o działaniu przeciwbakteryjnym.

Zioła uspokajające także będą przydatne, bo niekiedy złogi odkładają się w jelitach na skutek stresu. Ważna jest odpowiednia technika zaparzania ziół. Zazwyczaj zaleca się zaparzanie ich przez kilkanaście minut pod przykryciem. Tak właśnie należy postępować, jeżeli chcemy, aby nasz napar miał dobre właściwości. Kluczem do sukcesu jest również systematyczne picie naparów. W przeciwnym razie satysfakcjonujących rezultatów raczej nie będzie. Ponadto, należy mieć na uwadze to, że u jednych rezultaty pojawią się szybciej, a u innych później.

ludzkie jelita

Oczyszczanie jelit – co warto wypróbować oprócz ziół?

Oczyszczanie jelit, jak zaznaczono wyżej może odbywać się nie tylko dzięki ziołom. Metody godne wykorzystania to również:

  • suplementy – wśród suplementów, które mogą pomóc wyróżnia się te ziołowe oraz witaminowe; na pewno może pomóc witamina C, witamina E, a także witamina A;
  • leki – mogą pomóc zarówno leki na receptę, jak i te bez recepty; jeżeli zależy nam na tych pierwszych, udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu; drugie może doradzić nam farmaceuta, który wie, jakiego rodzaju substancje są w stanie pomóc w usunięciu złogów zalegających w jelitach;
  • aktywność fizyczna – ma szansę pomóc w przyśpieszeniu perystaltyki jelit, dzięki czemu będą się one sprawniej oczyszczać z toksyn; ważne jest dobranie takiej aktywności, która sprawia nam przyjemność; zalecane są na przykład spacery i jogging;
  • dieta – powinna być bogata w błonnik, a także w antyoksydanty; warto zatroszczyć się również o wypijanie odpowiednich ilości płynów, najlepiej wody mineralnej niegazowanej; trzeba unikać żywności o wysokim stopniu przetworzenia;
  • zioła na jelita.

Podsumowując, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jak oczyścić jelita z zalegających w nich złogów i toksyn. Lista metod godnych wypróbowania jest dość długa. Znajduje się na niej dieta, a także leki, suplementy czy aktywność fizyczna. Należy również postarać się o kurację ziołami oczyszczającymi, która może bardzo pomóc. Ważne są systematyczność oraz dokładność i to od nich uzależnione są efekty kuracji

FAQ

1. Czy oczyszczanie jelit ziołami można przeprowadzać w ciąży?

W ciąży można bezpiecznie stosować wiele ziół. Należy jednak upewnić się co do tego, że na liście ziół bezpiecznych dla kobiet spodziewających się dziecka znajdują się te, które chcemy zastosować. W razie wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z lekarzem specjalistą. Najlepiej, jeśli będzie to lekarz prowadzący ciążę.

2. Jak długo oczyszczanie jelit ziołami musi być stosowane?

Kuracja mieszanką ziołową powinna trwać tak długo, jak zaleca to jej producent. Zazwyczaj informacje dotyczące dawkowania ziół na konkretną przypadłość znajdują się na opakowaniu. W większości przypadków zaleca się stosowanie kuracji ziołami raz dziennie przez miesiąc.

3. Czy oczyszczanie jelit ziołami ma jakieś skutki uboczne?

Jeżeli nie mamy nadwrażliwości na jakieś konkretne zioło, nie powinny pojawić się skutki uboczne. Należy jednak pić zalecaną dziennie ilość naparów. Ważne jest także upewnienie się co do tego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do picia konkretnej mieszanki ziołowej.

Bibliografia

  1. A. Braźnik, M. Kurczia, Niedrożność jelita cienkiego wywołana przez kamień żółciowy – opis przypadku, Kraków 2020, s. 77-83.
  2. M. Macura-Biegun, M. Młaut, Współczesne metody diagnostyki immunologicznej zapalnych schorzeń jelit, Kraków 2002, s. 469.
  3. A. Lembo, M, Camilleri, Chronic Constipation, Maine 2003, s. 1360-1368.
  4. J. Daniluk, Przewlekłe zaparcia — niedoceniany problem kliniczny, Warszawa 2018, s. 1-13.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*