Tabletki na menopauzę- jak działają?

kobieta z napadem goraca

Tabletki na menopauzę pozwalają zmniejszyć przykre dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety około 50. roku życia. Zazwyczaj zawierają starannie dobrane ekstrakty ziołowe, które powoli, ale skutecznie pozwalają odzyskać lepszą jakość życia i przywrócić radość, którą menopauza potrafi skutecznie zabrać lub ograniczyć. Co zatem powinny zawierać tabletki na menopauzę?

 

Podstawowe działanie ziół na menopauzę Dodatkowe działanie
zmniejszanie uczucia gorąca przeciwdziałanie osteoporozie
ograniczenie potliwości utrzymywanie stałej masy ciała
regulacja pracy układu pokarmowego poprawa kondycji skóry
poprawa nastroju
ułatwienie zasypiania

Menopauza to okres pełen wyzwań i zmian w życiu każdej kobiety. Związany jest również z dużym obciążeniem psychicznym, a nierzadko również obniżeniem nastroju. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby z objawami udać się bezpośrednio do lekarza ginekologa – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Tabletki na menopauzę – jakie składniki aktywne zawierają?

Tabletki na menopauzę powinny mieć dokładnie opracowany skład. Najważniejszą rolę odgrywają następujące składniki aktywne:

  • fitoestrogeny (naturalne hormony roślinne, np. izoflawony, lignan). Ich źródłem mogą być: sezam, nasiona lnu, słonecznika, soja czerwona koniczyna,
  • witaminy i minerały (np. witaminy z grupy B, witamina E, kwasy omega-3),
  • witaminę D oraz wapń, które chronią kości przed osteoporozą.

Tabletki na menopauzę można podzielić na te bez recepty i z receptą. Drugie są zalecane kobietom, u których objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

wizyta u lekarza

Tabletki ziołowe na menopauzę – czy warto je stosować?

Tabletki ziołowe na menopauzę są najczęściej zalecane, ponieważ są łatwo dostępne i bezpieczne. Mieszanki ziołowe mogą zawierać np. melisę, szyszkę chmielu, liść szałwii. To skład mieszanki, ale przede wszystkim właściwości poszczególnych składników determinują ich działanie. W związku z tym mogą zmniejszać uczucie uderzenia gorąca, drażliwość, wahania nastroju czy nadmierną potliwość. Takie właściwości wykazują preparaty, których głównym składnikiem jest czerwona koniczyna.

Sprawdź: Zioła na menopauzę

Natomiast preparaty, które opierają się na wyciągu z soi ułatwiają zasypianie, regulują poziom nastroju czy łagodzą uderzenia gorąca. Tabletki na menopauzę należy przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem, stosując się do zaleceń wskazanych w ulotce.

Kobiety aktywnie często doświadczają bardziej nasilonych objawów, dlatego w ich przypadku zaleca się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która zawsze przepisywana jest przez lekarza, który decyduje o właściwym dla konkretnej kobiety stężeniu hormonów oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania medyczne. Tabletki na menopauzę to nie jedyny sposób, jak można łagodzić objawy menopauzy. Równie pomocne są napary ziołowe, które należy przygotować zalewając łyżeczkę suszu gorącą wodą. Na rynku dostępny jest szeroki wybór mieszanek ziołowych, jak i pojedynczych ziół do zaparzania.

Podsumowanie

Tabletki na menopauzę dbają zarówno o kondycję fizyczną, jak i psychiczną kobiety. Wszystko za sprawą precyzyjnie skomponowanego składu, którego podstawą są fitoestrogeny. Naturalnie można je znaleźć w produktach spożywczych takich jak: soja, zielona herbata liściasta czy winogrona. Jeśli chodzi o okres w życiu kobiety, którym jest menopauza tabletki ziołowe pomagają przejść go łagodniej, niwelując większość nieprzyjemnych objawów, które wynikają z naturalnych zmian w organizmie kobiety.

uczucie goraca na menopauzie

FAQ

1. Czy tabletki na menopauzę są tylko dla kobiet, które przechodzą menopauzę?

Tak, ponieważ zawierają starannie wyselekcjonowany skład, którego składniki aktywne łagodzą lub wpływają na określone funkcje lub dolegliwości organizmu. W związku z tym nie należy ich przyjmować profilaktycznie. Nie mogą ich też stosować młodsze kobiety, które nie odczuwają specyficznych objawów menopauzy, na które działają tabletki.

2. Jak często należy przyjmować tabletki na menopauzę?

Tabletki na menopauzę zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. W ten sposób można uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, ale przede wszystkim zapewnić sobie ich skuteczne działanie, czyli ograniczenie dokuczliwych objawów menopauzy. Zwykle taka kuracja trwa kilka tygodni albo do momentu całkowitego zahamowania objawów.

3. Gdzie kupić tabletki na menopauzę dostępne bez recepty?

Tabletki na menopauzę dostępne bez recepty są jednymi z najczęściej wybieranych preparatów w przypadku łagodzenia dolegliwości menopauzy. Ich dostępność jest bardzo szeroka. Można je zakupić przede wszystkim w aptekach- zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Ponadto w niektórych drogeriach. W swoim asortymencie oferują je także sklepy zielarskie, w których również można zaopatrzyć się w gotowe mieszanki ziołowe do zaparzania w domu. Niemniej, preparaty bez recepty są bardzo łatwo dostępne.

Bibliografia

  1. W. H. Utian, The International Menopause menopause-related terminology definitions, Ohio 2009, s. 284-286.
  2. K. A. Matthews, Myths and realities of the menopause,  Filadelfia 1992, s. 1–9.
  3. S. M. McKinlay, The normal menopause transition: an overview, Berlin 1996, s. 137-145.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*