Domowe sposoby na wzdęcia – jakie wybrać?

nieprzyjemne wzdecia

Domowe sposoby na wzdęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo dzięki nim można w stosunkowo łatwy i szybki sposób zniwelować dokuczliwe objawy. Na wzdęcia, domowe sposoby zadziałają najlepiej, jeżeli zastosujemy ich kilka. Kluczem do sukcesu jest także systematyczność. Trzeba również wiedzieć, że domowe sposoby nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem, która jest konieczna w niektórych przypadkach.

Domowe sposoby na wzdęcia – poznaj najskuteczniejsze

Domowe sposoby na wzdęcia mogą być naprawdę bardzo różne. W poniższej tabelce zaprezentowano i scharakteryzowano najskuteczniejsze i najpopularniejsze z nich:

Aktywność fizyczna Aby zapobiec pojawieniu się wzdęć oraz zniwelować ich objawy, należy zastosować aktywność fizyczną. Najlepiej byłoby zdecydować się na bieganie oraz na spacery, dzięki którym przyśpieszymy perystaltykę jelit. Kluczem do sukcesu jest regularne uprawianie sportu. Warto zdecydować się na aktywność, która sprawia nam przyjemność.
Zioła na wzdęcia Doskonale byłoby zastosować zioła w walce ze wzdęciami. Pomocne mogą okazać się mieszanki ziołowe, które charakteryzują się zdecydowanie większą skutecznością niż pojedynczo stosowane gatunki ziół.
Dieta Aby móc uporać się z dokuczliwymi wzdęciami, należy zastosować także dietę. Pomocna może okazać się szczególnie ta bogata w błonnik, a więc w świeże warzywa i owoce. Produkty pełnoziarniste także są jak najbardziej wskazane. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się więc wypijanie minimum półtora litrów płynów dziennie. Najlepiej, jeżeli będzie to woda mineralna, niegazowana.
Techniki relaksacyjne Przyczynę wzdęć nierzadko stanowi nadmierne napięcie emocjonalne. Z tego też względu, dobrze byłoby przyjrzeć się technikom relaksacyjnym. Można także uprawiać jogę. Niektórym pomaga słuchanie muzyki oraz aromaterapia.
Masaże W szybkim zniwelowaniu dokuczliwych wzdęć mogą pomóc także masaże. Można wykonać je poprzez masowanie brzucha okrężnymi ruchami. Godne uwagi są także ciepłe okłady. Można użyć także termoforu i położyć go na brzuchu.

Naturalne sposoby na wzdęcia są godne uwagi przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność. Nie sposób odmówić im również bezpieczeństwa stosowania – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Domowe sposoby na wzdęcia – poznaj moc skutecznych ziół

Domowe sposoby na wzdęcia to na pewno zioła. Jest to jedna z metod, którą naprawdę warto byłoby wykorzystać. Poniżej wskazano oraz pokrótce scharakteryzowano zioła, których warto byłoby poszukiwać w mieszankach na wzdęcia:

  • liść szałwii – charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym; wspomaga również trawienie i przyśpiesza perystaltykę jelit
  • ziele skrzypu – ze względu na dużą zawartość krzemionki, ziele to wzmacnia ściany żołądka; wspomaga także oczyszczanie się organizmu z toksyn, co pozytywnie przekłada się na walkę ze wzdęciami
  • liść melisy – ziele wykazuje właściwości uspokajające; pomaga redukować przykre objawy napięcia emocjonalnego, przez co możliwe jest zniwelowanie wzdęć
  • kłącze tataraku – ziele o działaniu wspomagającym trawienie; wykazuje także zdolność do łagodzenia bolesnych skurczy żołądka; delikatnie uspokaja
  • koszyczek rumianku – wszechstronnie działające ziele; wykazuje działanie przeciwzapalne; pomaga walczyć ze wzdętym brzuchem, a także z jego przyczynami, takimi jak na przykład nadmierne napięcie emocjonalne czy problemy ze snem

wzdecia u kobiety

Domowe sposoby na wzdęcia – podsumowanie najważniejszych informacji

Domowe sposoby na wzdęcia mają szansę pomóc i zniwelować dokuczliwe symptomy. Trzeba jednak mieć na uwadze odpowiedni ich dobór. Bardzo pomocne może okazać się stosowanie ziół, a także odpowiednia dieta, masaże i techniki relaksacyjne. Najlepiej, równolegle stosować kilka metod, bo wtedy rezultaty będą najbardziej satysfakcjonujące.

FAQ

1. Czy domowe sposoby na wzdęcia wystarczą?

Na wzdęcia brzucha, domowe sposoby mogą okazać się wystarczające. Jeżeli jednak wzdęcia są częste i bardzo dokuczliwe, należy ustalić ich przyczynę. W tym celu wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Być może konieczne okaże się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Domowe metody radzenia sobie ze wzdęciami nadal mogą jednak stanowić wsparcie.

2. Czy domowe sposoby na wzdęcia mogą być stosowane w ciąży?

Domowe metody walki ze wzdęciami jak najbardziej mogą być stosowane przez przedstawicielki płci pięknej spodziewające się narodzin potomstwa. Trzeba jednak uważać na niektóre gatunki ziół. Najlepiej byłoby skontaktować się z lekarzem, jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące stosowania ziół.

3. Czy domowe sposoby na wzdęcia mogą stosować dzieci?

Wzdęcia u dzieci bywają bardzo dokuczliwe. Niemal każdy domowy sposób na wzdęcia może być stosowany u najmłodszych. Trzeba jednak uważać na niektóre zioła, które niekoniecznie są zalecane dzieciom.

Bibliografia

  1. N. Mitchell, G. Sevitsky, The causes of bloat, the limits of health, Montreal 2007, s. 245-260.
  2. E. Małecka-Panas, Wzdęcia i odbijania, Warszawa 2011, s. 30-34.
  3. J. Nielubowicz, Patomechanizm wzdęcia jelitowego, Warszawa 1966, s. 626-630.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*