Zioła na wzdęcia są bardzo często poszukiwane przez wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, bo są skuteczne, a także wydajne. Ziołom nietrudno odmówić także korzystnej ceny. Trzeba jednak pamiętać o tym, jakie zioła na wzdęcia stosować, aby pozbyć się problemu. Na szczęście, sklepy zielarskie oraz apteki oferują nam naprawdę przeróżne zioła na wzdęcia brzucha. Możemy więc wybierać spośród naprawdę wielu gatunków.
Zioła na wzdęcia – jakim gatunkom można zaufać?
Zioła na wzdęcia, aby były skuteczne, muszą być dobierane w umiejętny sposób. W poniższej tabelce zaprezentowano te zioła na gazy, które mają szansę wykazać się największą skutecznością. Warto przyswoić sobie ich najcenniejsze właściwości prozdrowotne:
Nasiona babki płesznik | Ziele to charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika, dzięki czemu znacząco ułatwia procesy trawienne. Ponadto, babka płesznik powoduje zmiękczenie mas kałowych. Z tego też względu możemy liczyć na pokonanie uciążliwych zaparć, które nierzadko przyczyniają się do rozwoju wzdęć. |
Nasiona siemienia lnianego | Ziele to występuje w postaci brązowej lub złocistej. Siemię lniane złociste oraz siemię lniane brązowe posiada jednak podobne właściwości. Z tego też powodu możemy dowolnie wybierać, z którego gatunku chcemy skorzystać. Siemię lniane wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Nie można odmówi im również działania osłaniającego śluzówkę żołądka oraz jelit przed uszkodzeniami. |
Łupina babki jajowatej | Ziele to wykazuje właściwości kojące oraz przeciwzapalne. Pomaga likwidować uciążliwe skurcze oraz bolesność jelit. Wykazuje ona także działanie wzmacniające organizm. Pozytywnie wpływa także na stan skóry, włosów oraz paznokci. Możemy więc liczyć na poprawę funkcjonowania naszych narządów wewnętrznych oraz na poprawę naszego wyglądu. |
Zioła na wzdęcia – jakie objawy powinny nas przekonać do sięgnięcia po nie?
Zioła na wzdęcia najlepiej popijać profilaktycznie, zwłaszcza po ciężkostrawnych posiłkach. Powinniśmy zastanawiać się nie tylko nad tym, jakie zioła na wzdęcia zastosować, ale również i nad tym, jakie objawy powinny nas nakłonić do sięgania po nie. Okazuje się, że są to przede wszystkim:
- uczucie pełności po posiłku,
- trudności z oddawaniem stolca,
- gazy,
- powiększenie obwodu brzucha,
- uczucie przelewania się w brzuchu.
Zioła na zaparcia i wzdęcia mogą występować w postaci pojedynczych ziół, jak i w postaci mieszanek. Warto jednak szczególną uwagę zwracać właśnie na mieszanki. Charakteryzuje je bowiem zdecydowanie bardziej wszechstronne działanie. – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o rozwijających się w naszym organizmie chorobach. Warto więc pamiętać o tym, że zioła na wzdęcia i niestrawność w żadnym razie nie zastąpią nam wizyty u doświadczonego lekarza. Na szczęście, zioła na zaparcia i wzdęcia mogą być stosowane nawet wtedy, gdy cierpimy na niektóre schorzenia. Trzeba jednak swoje objawy skonsultować z lekarzem, aby przekonać się, czy zioła na wzdęcia mają szansę zadziałać w naszym przypadku.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można stwierdzić, że zioła na wzdęcia mają szansę przynieść nam znaczącą ulgę. Nie wolno jednak zapominać o tym, jak ważne jest regularne ich stosowanie. Jeżeli o tym zapomnimy, efekty mogą nigdy się nie pojawić. Bez wątpienia należy także upewnić się co do tego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do popijania wybranych przez nas gatunków ziół. W przeciwnym bowiem razie mogą pojawi się pewne skutki uboczne. Niektóre z nich mogą mieć wyjątkowo uciążliwy charakter.
FAQ
1. Czy zioła na wzdęcia są bezpieczne?
Zioła na wzdęcia co do zasady są bezpieczne, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego ich stosowania. Nie należy więc wypijać większej ilości naparów, niż ta zalecana. Ponadto, warto przestrzegać zaleceń dotyczących sposobu parzenia ziół. Warto także mieć na uwadze to, że niektóre zioła pijemy po posiłku, a inne tylko i wyłącznie przed. Ze szczególną rozwagą należy podchodzić do stosowania ziół w ciąży. Jeżeli stosujemy zioła w ciąży, zalecana jest konsultacja lekarska.
2. Po jakim czasie zioła na wzdęcia zadziałają?
Zioła na wzdęcia nie mają szansy zadziałać natychmiast. Na szczęście, prędzej czy później je dostrzeżemy. Wskazana jest więc cierpliwość. Efekty stosowania ziół pojawią się najczęściej po około dwóch, trzech tygodniach systematycznego stosowania wybranych przez nas mieszanek ziołowych.
3. Jakie skutki uboczne mogą powodować zioła na wzdęcia?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zioła na wzdęcia powodują jakieś skutki uboczne. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, w jaki sposób stosujemy zioła. Jeżeli używamy ich zgodnie z zaleceniami, istnieje duża szansa na to, że unikniemy skutków ubocznych.
Bibliografia
- Sharara A., Aoun E., Abdul-Baki H., Mounzer R., Sidani S., ElHajj I., A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Trial of Rifaximin in Patients with Abdominal Bloating and Flatulence, American Journal of Gastroenterology vol. 101, s. 326-333.
- Mitchell N., The causes of bloat, the limits of health, OOPSLA ’07: Proceedings of the 22nd annual ACM SIGPLAN conference on Object-oriented programming systems, languages and applications, s. 245–260.
Na wzdęcia też dobrym sposobem naturalnym jest po prostu położenie się na brzuchu i masaż. dzięki temu gazy wezbrane w naszych jelitach się przemieszczą. Polecam szczególnie z dzieciakami.