Zioła na wątrobę

nasiona czarnuszki

Zioła na wątrobę możemy zakupić niemal w każdej aptece oraz w sklepach zielarskich. Wszystko ze względu na ich ogromną popularność. Z czego ona wynika? Na pewno ze skuteczności oraz z bezpieczeństwa takich ziół. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zioła na oczyszczenie wątroby stosować z rozwagą. Najważniejszy jest dobór skutecznych gatunków, których jest na szczęście całkiem sporo.

Zioła na wątrobę – którym gatunkom najlepiej zaufać?

Zioła na wątrobę dostępne w aptekach i sklepach zielarskich występują w różnych formach. Warto więc starannie rozważyć ich zakup. W poniższej tabelce zaprezentowano najskuteczniejsze gatunki:

Nasiona czarnuszki siewnej Czarnuszka od lat jest znana jako ziele o silnych właściwościach odtruwających. Nie można odmówić jej więc zdolności do oczyszczania wątroby z nagromadzonych w niej toksyn. Stosowanie tego zioła na wątrobę przyczyni się więc do poprawy jej funkcjonowania.
Nasiona babki płesznik Babka płesznik zawiera wiele cennego błonnika, przez co pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Ponadto, dzięki babce płesznik możliwe jest ochronienie swoich organów wewnętrznych przed podrażnieniami. Babka płesznik powleka je bowiem osłoną.
Nasiona ostropestu plamistego Ciężko o wskazanie bardziej popularnego i jednocześnie skutecznego zioła na wątrobę. Wykazuje ono działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Charakteryzuje się także właściwościami odtruwającymi. Przyśpiesza więc proces oczyszczania się wątroby z toksyn. Dba również o to, aby ten niezwykle ważny narząd szybciej się regenerował. Jest to kluczowe niemal we wszystkich chorobach wątroby oraz wtedy, gdy jest ona narażona na nie.

 

ostropest plamisty

Zioła na wątrobę – jakie objawy powinny przekonać nas do ich picia?

Zioła na wątrobę powinny być pite przez każdego, kto prowadzi niezdrowy tryb życia. Jeżeli więc regularnie sięgamy po używki i ciężkostrawne potrawy, najlepszym rozwiązaniem będzie profilaktyczne picie naparów ziołowych. Oczywiście warto także odstawić używki i zmienić nieco naszą dietę. Do picia ziół na wątrobę na pewno powinny skłonić nas następujące objawy:

  • uczucie ciężkości po posiłku,
  • kłucie pod prawym żebrem,
  • uczucie rozpierania pod prawym żebrem.

Niestety, trzeba pamiętać, że wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o rozwijających się w naszych organizmach schorzeniach. Mogą być one mniej lub bardziej poważne, ale zawsze wymagają kontaktu z lekarzem. Warto byłoby więc pamiętać o tym, że zioła na wątrobę nam tego kontaktu nie zastępują. Na szczęście, w wielu przypadkach zioła można popijać nawet wtedy, gdy cierpimy na jakieś choroby.

Najlepszym wyborem jest zakup mieszanek ziołowych charakteryzujących się większą skutecznością niż pojedynczo stosowane gatunki ziół. Dobrze byłoby stosować zioła zgodnie ze wskazówkami ich producenta. Przydatne informacje znajdują się na opakowaniu mieszanki. – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że zioła na wątrobę charakteryzują się wysoką skutecznością. Trzeba jednak mieć na uwadze regularność ich stosowania. Nie należy także zapominać o tym, jak ważne jest poznanie przeciwwskazań do picia ziół. Jeżeli podejrzewamy, że możemy być uczuleni na jakikolwiek składnik mieszanki, koniecznie musimy to sprawdzić.

FAQ

1. Jakie zioła na wątrobę zastosować w ciąży?

Wiele gatunków ziół może być bezpiecznie stosowanych przez przedstawicielki płci pięknej spodziewające się narodzin dziecka. To samo dotyczy matek karmiących. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z konieczności upewnienia się co do tego, że dane zioło nie zadziała niekorzystnie na stan płodu.

2. Czy zioła na regenerację wątroby mogą być stosowane, jeżeli pijemy alkohol?

Jeżeli stosujemy zioła na odtrucie wątroby, najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie czynników, które mogą pogorszyć stan tego ważnego narządu. Na wątrobę bardzo niekorzystnie wpływa alkohol, tytoń oraz nieodpowiednio skomponowane posiłki. Aby mieszanka ziół na wątrobę, mogła zadziałać w pełni, musimy na czas kuracji odstawić używki.

3. Jak długo należy stosować zioła na wątrobę, aby ujrzeć efekty?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko dostrzeżemy efekty wynikające ze stosowania ziół. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bez wątpienia warto byłoby jednak uzbroić się w cierpliwość. Satysfakcjonujące nas rezultaty pojawią się po około dwóch, trzech tygodniach stosowania ziół. Niekiedy konieczne jest jednak wydłużenie kuracji.

4. Czy zioła na wątrobę powodują skutki uboczne?

Zioła pomocne w walce z chorobami wątroby mogą powodować pewne skutki uboczne, ale nie jest to żadną regułą. Jeżeli będziemy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że ustrzeżemy się przykrych powikłań. W większości przypadków zioła powodują jednak przemijające skutki uboczne.

Bibliografia

  1. Rossi S., Navarro V. J., Herbs and Liver Injury: A Clinical Perspective, Clinical Gastroenterology and Hepatology  7/2014, s. 1069-1076.

  2. Latief U., Ahmad R., Herbal remedies for liver fibrosis: A review on the mode of action of fifty herbs, Journal of Traditional and Complementary Medicine 3/2018, s. 352-360.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*