Melisa – działanie i właściwości melisy. Właściwości melisy są powszechnie znane, dlatego ziele jest jednym z chętniej wybieranych na różnego rodzaju dolegliwości. Melisa na uspokojenie to jedno z jej kluczowych działań, ale nie jedyne. Wpływa na poprawę trawienia, kondycji włosów czy łagodzi mdłości w czasie ciąży. Z tego artykułu dowiesz się na czym polegają cenne właściwości rośliny oraz w jaki sposób ją stosować.
Melisa – właściwości zdrowotne
W przypadku melisy właściwości są bardzo różnorodne i znane w medycynie od wieków. Przede wszystkim wykazuje właściwości uspokajające – wycisza przed snem, ale również uspokaja pracę jelit i żołądka. Zalecana osobom chorującym na nerwicę, stany lękowe czy silnie odczuwające stres. Napar z melisy wpływa również pozytywnie na pamięć i koncentrację, łagodzi ból głowy i migrenę. Stymulując produkcję żółci oraz kwasu żołądkowego, przyspiesza trawienie ciężkostrawnych potraw. Wykazuje również działanie moczopędne. Obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy. Chroni wątrobę przed stłuszczeniem oraz wynikających z tego konsekwencji. Ponadto olej z melisy cechuje się właściwościami bakteriobójczymi i grzybobójczymi i bakteriobójcze, przez co można go stosować zewnętrznie.
Melisa- herbata prozdrowotna
Właściwości uspokajające to właśnie zalety rośliny, którą jest melisa. Herbata z niej jest łagodnym środkiem, który znajduje zastosowanie w szeregu dolegliwości. Picie melisy rekomendowane jest osobom, które często odczuwają:
- silny stres,
- zmęczenie psychiczne,
- stany lękowe,
- pobudzenie nerwowe,
- rozdrażnienie.
Poza symptomami natury psychicznej oraz niektórych chorób (depresji, ADHD u dzieci), na które melisa skutecznie działa, napary są wskazane w leczeniu bólów miesiączkowych. Właściwości rośliny sprawiają, że łagodzi ona objawy napięcia przedmiesiączkowego. Wskazaniem do korzystania z naparów na jej bazie są również różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zgaga, wzdęcia, kolki).
Melisa – wskazania psychiczne | Melisa – wskazania fizyczne |
depresja | kolki |
stany lękowe | wzdęcia |
nerwica | zgaga |
zaburzenia snu | zespół napięcia przedmiesiączkowego |
Melisa – przeciwwskazania zdrowotne
Jeśli chodzi o stosowanie melisy, przeciwwskazania dotyczą głównie osób, które są uczulone na olejek melisowy. Uczulenie można rozpoznać po charakterystycznych objawach takich jak: pokrzywka, świąd czy rumień. Ponadto przyjmowanie melisy w dużych dawkach może wywołać nadmierną senność oraz słabszą koncentrację. W związku z tym większą ostrożność powinni zachować w jej stosowaniu między innymi kierowcy. Nie wolno również zażywania rośliny jednocześnie z doustną antykoncepcją. Z całą pewnością nie wpływa na osłabienie efektywności leku, ale może wywołać działania niepożądane. W związku z tym zaleca się dwugodzinną przerwę pomiędzy przyjmowaniem leku i melisy. Roślina reaguje również z lekami stosowanymi podczas zabiegów chirurgicznych, dlatego nie wolno jej stosować na dwa tygodnie przed i po takich interwencjach medycznych.
Herbata z melisy – ważne informacje
Herbata z melisy powinna zostać odpowiednio zaparzona, aby mogła prawidłowo działać i uwolnić zawarte w niej substancje. Biorąc pod uwagę roślinę, którą jest melisa, działanie ziela jest najlepsze, kiedy przygotujemy napar z 1,5 łyżeczki suszu oraz szklanki wody. Tak przygotowany napar pozostawiamy na około 8-10 minut pod przykryciem. Jeśli oczekujemy efektów relaksujących i uspokajających, wystarczy nawet mniejsza ilość liści. Napój można dosłodzić do smaku. Specjaliści rekomendują, by tak przygotowany napar spożywać 2-4 razy na dobę.
Melisa a trawienie – konsekwencje stosowania ziela
Melisa zawiera szereg cennych składników, które odgrywają znaczącą rolę w poprawie funkcjonowania układu pokarmowego. Roślina wykazuje właściwości rozkurczowe, działające bezpośrednio na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym. W ten sposób przeciwdziała wzdęciom brzucha oraz działa wiatropędnie. Przyspiesza trawienie, ponieważ pobudza proces wydzielania i produkcji żółci. Jak wiadomo, żółć, odpowiada za metabolizowanie oraz emulgowanie tłuszczów, które silnie obciążają układ pokarmowy. Ponadto herbata z melisy pobudza wytwarzanie soku żołądkowego, wspierając trawienie białek. Wykazuje również właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy. Melisa niweluje również wzdęcia, kolki oraz inne dysfunkcje układu pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym wycisza również funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co jest szczególnie istotne w przypadku chorób takich jak zespół jelita drażliwego.
Melisa to dobrze znane i cenione w medycynie ludowej ziele. Za sprawą swoich właściwości znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu i niwelowaniu niektórych chorób i dolegliwości. Może być stosowana wewnętrznie w postaci naparów czy herbat, jak i zewnętrznie jako składnik kosmetyków czy okład.
Bibliografia
- Obidzinski S., Ocena właściwości energetycznych odpadów melisy, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2010
- W. Kudełka, A. Kosowska, Składniki przypraw i ziół przyprawowych determinujące ich funkcjonalne właściwości oraz ich rola w żywieniu człowieka i zapobieganiu chorobom, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, 2008, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nr 781, s. 83-111
- K. Kałwa, J. Wyrostek, Ocena zawartości związków biologicznie aktywnych oraz zawartość i skład olejki etetycznego w melisie lekarskiej. Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego 2018 t. 73 nr 3-4
Uwielbiam sobie pić melise na noc 🙂 Nie dość, że jest to herbatka taka prozdrowotna to jeszcze świetnie działa uspokajająco. Wiem, że to dość popularny składnik, ale jak ktoś nie próbował to polecam
Ja zawsze doceniam właśnie te właściwości lecznicze jak mnie złapie jakiś problem żołądkowy, a szkoda, że dopiero wtedy to piję, bo jak bym to bardziej regularnie stosowała to pewnie rzadziej by się problemy zdarzały
Masz rację, lepiej zawsze zapobiegać niż leczyć skoro melisa może mieć również działanie zapobiegawcze