Wzdęcia w ciąży

wzdęcia w ciąży - leczenie

Wzdęcia w ciąży to bardzo powszechna dolegliwość, która towarzyszy większości kobiet w ciąży. Wzdęty brzuch w ciąży spowodowany jest zwykle zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki. Ważną rolę odgrywa również dieta oraz aktywność fizyczna. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny tego problemu, jak można sobie z nim skutecznie radzić oraz jak im zapobiegać.

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Wzdęcia w ciąży pojawiają się zazwyczaj z dwóch powodów. Pierwszym jest problem połykania powietrza podczas posiłków. Magazynowane w jelitach powietrze jest odpowiedzialne za wzdęcia. Drugim – proces trawienia, kiedy skutkiem ubocznym zachodzących w układzie pokarmowym reakcji jest gaz. Normalnie gazy są systematycznie uwalniane z jelit, jednak w ciąży – za sprawą nadmiernej produkcji progesteronu – spowalniają procesy trawienia. Dodatkowym utrudnieniem dla ujścia gazów jest macica uciskająca jelita.

Przyczyny

Skutek

Połykanie powietrza podczas posiłku

Magazynowanie powietrza

Proces trawienia

w ciąży spowalnia trawienie, przez co gazy są wolniej uwalniane

Naciskanie macicy na ściany jelit

utrudnione uwalnianie gazów

Wzdęcia w ciąży – jak rozpoznać?

Wzdęcia w ciąży to problem, który szybko i właściwie bez problemu można samodzielnie zdiagnozować. Do najczęstszych objawów należą:

  • kłujący ból brzucha, który promieniuje do innych części jamy brzusznej,
  • twardy brzuch ciążowy,
  • rozdęty i bolesny brzuch,
  • mdłości,
  • ogólnie złe samopoczucie,
  • długo otrzymujące się uczucie pełności w jelitach,
  • zgaga.

Wzdęcia w ciąży – jak zapobiegać?

Najskuteczniejszym sposobem na wzdęcia w ciąży jest profilaktyka. Jej elementem jest dobrze zbilansowana dieta opierająca się na produktach, które nie wzmagają wytwarzania gazów w jelitach (np. fruktozy). Ważna jest również kwestia bielizny i ubrań. Niewskazane, również ze względu na ciążę, są elementy uciskające brzuch (paski, ciasna bielizna). Wskazana jest natomiast systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna. Pomóc mogą również metody relaksacyjne lub oddechowe.

Wzdęcia w ciąży – domowe sposoby

Na wzdęcia w ciąży skuteczne mogą się również okazać niektóre domowe sposoby leczenia. Szczególnie ważne jest wzbogacenie codziennego jadłospisu o ziołowe herbatki zawierające domieszki: imbiru, majeranku, melisy, rumianku, dziurawca czy macierzanki. Wskazane zioła mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego, delikatnie stymulują jego działanie, nie obciążając. Co najważniejsze: są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zioła można przyjmować w formie naparów do picia, ale także jako dodatek do różnych posiłków, stosując je jako przyprawy. Poza wypijaniem ziołowych naparów ważna jest prawidłowa dieta. Wskazane są lekkie posiłki, spożywane regularnie. Produkty zakazane (ze względu na gazotwórcze właściwości) to: kalafior, brokuł, cebula, czosnek, fasola, kapusta i groch.
domowe sposoby na wzdęcia w ciąży
Bolesne wzdęcia w ciąży mogą być również pobudzane przez posiłki zawierające dużą ilość błonnika. Z tego powodu lepiej zrezygnować na czas ciąży z tłustych i ciężkich potraw, na rzecz lekkich warzyw, gotowanych na parze. Nie tylko ilość i rodzaj spożywanego pożywienia ma znaczenie. Równie ważny jest sposób jedzenia. Wiele kobiet zastanawia się, co na wzdęcia w ciąży zażyć, tymczasem okazuje się, że prostym sposobem uniknięcia tych dolegliwości jest powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie. Wzdęcia na początku ciąży, jak i w jej dalszych fazach mogą być spowodowane szybkim tempem jedzenia i niedokładnym przeżuwaniem. Właśnie z tego powodu posiłki powinny być spożywane powoli, a każdy kolejny kęs dokładnie przeżuwany. Taki proces utrudnia jedzenie przy włączonym telewizorze, czytanie książek czy jednoczesne gotowanie. Podczas posiłków warto skupić się tylko na tej czynności. W ten sposób układ trawienny lepiej poradzi sobie z przetwarzaniem dostarczanego jedzenia i późniejszym wydalaniem.
Bardzo prostym, a jednocześnie skutecznym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć problemy ze wzdęciami jest ruch dostosowany do samopoczucia oraz możliwości kobiety ciężarnej. Najlepiej, kiedy odbywa się na świeżym powietrzu. Wcale nie trzeba, a nawet jest to niewskazane, by wykonywać katorżnicze ćwiczenia. Zamiast tego można wykonać niewielki wysiłek, np. wyjście na spacer. Dzięki temu jelita będą pracowały w odpowiednim tempie lub jeśli to konieczne zostaną pobudzone do pracy. Dużą skutecznością cieszą się również ćwiczenia dedykowane specjalnie kobietom w ciąży, ponieważ zostały opracowane w taki sposób, by uwzględnić potrzeby takiego stanu. Wpływają one znacząco na poprawę ogólnej kondycji, jak i prawidłową perystaltykę jelit. Tak jak w przypadku każdej z opisanych metod najważniejsza jest jednak regularność. W ten sposób można przeciwdziałać gromadzeniu się gazów w jelitach i uniknąć przykrych i uciążliwych konsekwencji zdrowotnych.


Bibliografia

  1. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76
  2. Jurga W., Przepuklina i wzdęcia, Łowiec Polski NR10, 2007
  3. E. Małecka-Panas, Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna nr 7, 2011, s. 30-34

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

  1. Wzdęcia w ciąży różnią się w jakiś sposób od takich zwykłych? bo z tego co widzę to objawy po których wiemy jak je rozpoznać oraz sposoby jak zapobiegać nie różnią się w sumie niczym od takich normalnych wzdęć.

  2. Jeśli chodzi o wzdęcia w ciąży to przyczyny faktycznie się niczym nie różnią, ale trochę inaczej wyglądają np. domowe sposoby, bo wtedy jeszcze większe znaczenie mają obcisłe ubrania, dieta, suplementacja itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*