Rumianek – dlaczego warto go pić?

kwiaty rumianku jako środek na problemy żołądkowe

Rumianek jest jednym z najbardziej znanych i najpowszechniej używanych w lecznictwie ziół. Suszony rumianek pospolity jest bazą do sporządzania herbat i naparów, których picie przynosi szereg korzyści zdrowotnych.

Rumianek: działanie i właściwości

Działanie rumianku wynika z bogactwa związków aktywnych, zawartych w jego kwiatach. Olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny, spirocykliczne poliacetyleny, kwasy fenolowe, polisacharydy śluzowe, a także witaminy i minerały – to tylko niektóre dobroczynne substancje, które zawiera rumianek. Działanie rośliny polega m.in. na hamowaniu stanów zapalnych, rozkurczaniu mięśni gładkich, przyspieszaniu gojenia się ran i pobudzaniu przemiany materii. Już nawet tych kilka przykładów zachęca, by pić rumianek – właściwości zdrowotne rośliny, związane z poszczególnymi układami narządów, przedstawiono w poniższej tabeli.

Układ pokarmowy Picie rumianku pomaga zwalczyć infekcje jamy ustnej, gardła oraz dziąseł. Skutecznie zwalcza skurcze i stany zapalne jelit i żołądka. Poprawia trawienie i przepływ soku żółciowego. Przynosi ulgę w bólach brzucha, kolce i wzdęciach.
Skóra Rumianek przyspiesza gojenie się ran. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Pobudza procesy naprawcze w skórze. Przyspiesza regenerację skóry z oparzeniami, owrzodzeniami i alergiami. Działa wspomagająco przy objawach trądziku młodzieńczego.
Oczy Dzięki działaniu antyseptycznemu, przeciwzapalnemu i ściągającemu, rumianek nadaje się do leczenia stanów zapalnych spojówki oka.
Układ nerwowy Rumianek pospolity ma właściwości rozluźniające. Pozwala odprężyć się i koi skołatane nerwy. Dla zniwelowania stresu warto nie tylko pić napar z rumianku, ale też dodawać go do kąpieli. Wąchanie zaś suszonych kwiatów rumianku pomaga przy problemach z zasypianiem.

Herbata z rumianku – wskazania do picia

Herbata z rumianku jest naturalnym remedium na szereg dolegliwości. Warto ją pić w przypadku pojawienia się któregokolwiek z niżej wymienionych schorzeń:

  • refluks,
  • wzdęcia,
  • kolka jelitowa,
  • bóle brzucha,
  • nadkwaśność żołądka,
  • choroba wrzodowa,
  • wzdęcia,
  • infekcje w obrębie jamy ustnej i gardła,
  • alergie,
  • oparzenia, owrzodzenia skóry,
  • trądzik młodzieńczy,
  • zapalenie spojówek,
  • chroniczny stres,
  • problemy z zasypianiem.

Picie rumianku – przeciwwskazania

Picie rumianku i używanie go w inny sposób ma też kilka przeciwwskazań do stosowania. Oto one:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub na kwiaty z rodziny astrowatych;
  • rumianek do picia nie nadaje się dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia;
  • jako dodatek do kąpieli napar z rumianku nie powinien być wykorzystywany w przypadku otwartych ran, ostrych chorób skóry, wysokiej gorączki, poważnych zaburzeń krążenia i niewydolności serca;
  • nie wolno stosować na skórę i błony śluzowe u dzieci poniżej 12 lat.

Rumianek na trawienie

Rumianek, mimo że wykazuje szereg innych ważnych cech, jest najchętniej wykorzystywany przy problemach trawiennych. Dzięki zawartości flawonoidów i kumaryn, pomaga w niestrawności. Wypity po ciężkostrawnym posiłku przyspiesza jego trawienie i likwiduje dyskomfort. Niweluje też wiele innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zapobiega nadkwaśności żołądka i nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego. Herbata z rumianku nadaje się dla osób cierpiących na chorobę wrzodową. Rumianek pomaga na wzdęcia, odbijanie oraz refluks. Zawiera szereg substancji przeciwzapalnych (np. spiroeter) oraz rozkurczowych. Dzięki temu picie rumianku wpływa korzystnie na leczenie stanów zapalnych oraz na bolesne skurcze mięśni gładkich żołądka i jelit. Rumianek działa żółciopędnie, wspomaga też pracę wątroby.

zaparzony kwiat rumianku na problemy z żołądkiem

Rumianek w ciąży

Rumianek w ciąży nie jest niczym zakazanym. Z jego właściwości można korzystać również w tym szczególnym okresie życia, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych substancji leczniczych, nie zagraża rozwijającemu się dziecku. Napar z rumianku przynosi ulgę w typowych dolegliwościach ciążowych. Picie rumianku, ze względu na rozkurczowe właściwości rośliny, łagodzi mdłości. Ponieważ rumianek działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, nadaje się do leczenia stanów zapalnych pęcherza, które należą do częstych infekcji okresu ciąży. Regularne picie rumianku łagodzi także bolesność sutków. Rumianek stanowi alternatywę wobec leków przeciwbólowych, stosowanych w przypadku bólu głowy lub migreny.

Picie rumianku – podsumowanie

Picie rumianku przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Łagodzi stany zapalne na terenie przewodu pokarmowego, likwiduje niestrawność i wzdęcia. Łagodzi alergie i poprawia stan skóry. Pozwala odnaleźć równowagę i uspokoić zszargane nerwy. Można go pić również w ciąży, ponieważ pozwala uporać się z wieloma uciążliwymi stanami, których nie sposób wyleczyć w inny sposób. Rumianek pospolity to roślina występująca w naturze, dlatego picie naparu jest w pełni bezpieczne i przy odpowiednim korzystaniu, nie przynosi efektów ubocznych.


Bibliografia

  1. Anna Grys, Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych , Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Postępy Fitoterapii 2/2014
  2. M. J. Pietryja, P. Ramos, B. Pilawa, Zastosowanie spektroskopii EPRiUV-VIS do badania właściwości antyoksydacyjnych wodnych ekstraktów z rumianku
  3. M. Zielińska- Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski– dlaczego warto mieć go w domowej apteczce , Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Wydział Farmaceutyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, 2013

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

  1. Dokładnie 🙂 Ja zawsze też mam chociaż jedno takie opakowanie w szafce i sobie piję profilaktycznie na noc, bo nie dość że są wskazania do picia jeśli chodzi o trawienie to jeszcze wspomaga sen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*