Soda na zgagę – czy pomoże?

porcja sody oczyszczonej

Soda na zgagę – czy pomaga? Każdy, kto choć raz doświadczył zgagi, wie jak nieprzyjemna i uciążliwa jest ta dolegliwość. W celu złagodzenia uczucia pieczenia w przełyku często uciekamy się do domowych sposobów, a wśród nich między innymi do zastosowania sody oczyszczonej. Czy rzeczywiście soda oczyszczona na zgagę jest skuteczna? A może istnieją bardziej efektywne i zdrowsze metody łagodzenia zgagi?

Soda oczyszczona na zgagę – jak działa?

Soda oczyszczona na zgagę jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ wykazuje działanie łagodzące nadmiar kwasowości w żołądku. Soda, a właściwie węglowodan sodu to związek mineralny o silnych właściwościach alkalizujących i neutralizujących nadmiar substancji chemicznych w układzie pokarmowym. Nadmienić należy, że soda oczyszczona jest środkiem, który działa chwilowo, nie pomaga w wyeliminowaniu problemu zgagi w dłuższej perspektywie. Ponadto, jeśli będzie spożywana w nadmiarze, może nasilić problem refluksu, zamiast pomagać w łagodzeniu jego skutków. Soda oczyszczona pomaga odkwasić organizm, ponieważ ma odczyn zasadowy, nadmiar sody może być szkodliwy dla naszego organizmu, ponieważ jej picie w dużych ilościach może spowodować całkowitą neutralizację kwasów żołądkowych, co z kolei może doprowadzić do zatrzymania procesu trawienia. Roztwór sody oczyszczonej należy pić przez trzy dni, dwa razy dziennie, zgaga powinna wówczas ustąpić, jeśli natomiast objawy będą się utrzymywać, nie powinno się kontynuować stosowania sody. Bardzo istotne jest również, aby nie stosować sody od razu po posiłku, ponieważ może to grozić uszkodzeniem żołądka, najlepiej jest odczekać około godziny.

Soda oczyszczona pozwala usunąć toksyny z organizmu oraz przywrócić właściwe pH organizmu, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku dużego zakwaszenia, powinno się przyjmować równocześnie sodę i cukier.

Soda  na zgagę, czy zioła?

Soda na zgagę to niejedyne rozwiązanie, umożliwiające pozbycie się problemu, dla zwolenników naturalnych rozwiązań mamy dobrą informację, w leczeniu refluksu można również wykorzystać zioła. Warto nadmienić, że wykorzystanie ziół w leczeniu dolegliwości żołądkowych nie skupia się wyłącznie na neutralizowaniu skutków refluksu i nieprzyjemnych doznań. Spożywanie naparów z ziół może działać na zgagę w sposób pośredni, a konkretnie rzecz ujmując, wpływać na polepszenie samopoczucia i eliminować czynniki, które mogą wywoływać zgagę, jak na przykład nadmierne napięcie i stres. Poniżej przedstawiamy kilka ziół przydatnych w leczeniu zgagi wraz z opisem ich działania.

 

Zioła na zgagę Działanie
Szałwia Usprawnia pracę układu pokarmowego, zawiera olejki eteryczne, działa żółciopędnie.
Skrzyp polny Działa osłonowo na żołądek, odtruwa organizm.
Melisa Działa uspokajająco, co pośrednio przyczynia się do zmniejszenia ilości wydzielanych soków żołądkowych, a w efekcie minimalizuje ryzyko wystąpienia zgagi.
Kłącze tataraku Reguluje pracę żołądka, usprawnia trawienie poprzez pobudzenie wydzielania soku żołądkowego.
Rumianek Pobudza wydzielanie żółci oraz soku żołądkowego, przyspiesza procesy trawienne. Działa rozkurczowo i uspokajająco, łagodzi stres, który może powodować lub nasilać zgagę.

 

Oprócz niwelowania skutków zgagi, zioła pomogą poprawić ogólny stan organizmu, dzięki temu możemy pozbyć się na dobre innych przykrych dolegliwości.

Soda oczyszczona na zgagę – przeciwwskazania

Mimo, że soda oczyszczona na zgagę jest naturalnym panaceum, nie każdy może ją stosować. Przeciwwskazaniami do użycia sody są między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze krwi;
  • retencja płynów w tkankach organizmu;
  • zaburzenia pracy nerek;

Soda na zgagę nie powinna również być stosowana przez kobiety w ciąży, ponieważ soda powoduje retencję wody w organizmie, co w znacznym stopniu będzie pogarszało samopoczucie ciężarnej, powodując puchnięcie. Soda może również wywoływać mdłości, zwłaszcza w przypadku nadmiernego jej spożywania. Ponadto, jak już zostało wspomniane, z powodu zasadowego odczynu, hamuje wytwarzanie kwasów żołądkowych i może zatrzymać trawienie, co może być szczególnie niebezpieczne i mieć opłakane skutki w przypadku kobiet w ciąży.

soda jako sposób na przeciwdziałanie problemowi zgagi

Podsumowując, soda na zgagę jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem. Jednak powinna być stosowana tylko w przypadku sporadycznych problemów, przewlekłe dolegliwości lepiej łagodzić korzystając z terapii ziołami na zgagę, działają one łagodniej, poprawiając długofalowo nasz stan zdrowia. Nie należy również zapominać o tym, że każda kuracja powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem, ponieważ działając na własną rękę w zaawansowanych stanach chorobowych możemy sobie zaszkodzić, a niektóre zioła na zgagę, zamiast leczyć jej objawy, mogą je dodatkowo nasilać, jeśli stosowane będą w nadmiarze. Soda na zgagę, aby mogła pomóc, musi być stosowana z rozwagą i w niewielkich ilościach, a także z zastosowaniem wszelkiej ostrożności.


Bibliografia

  1. JAMBOR J. Uprawa ziół i przetwórstwo zielarskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju, Polski Komitet Zielarski
  2. K. Romański, Zrzucanie treści do żołądka i przełyku: problem u człowieka i zwierząt, Życie weterynaryjne 85(2), 2010

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

    • Wydaje mi się, że w praktyce również działa, lecz bardziej jak eliminator skutków, co może nie być do końca skuteczne. Tak więc jak ja mam wybór soda oczyszczona na zgagę, czy zioła to zawsze wybiorę zioła, bo one również działają prewencyjnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*