Zioła na zgagę są popularnym domowym sposobem na radzenie sobie z problemem palenia w przełyku. Przyjmowane w postaci herbaty mogą one znacząco złagodzić dolegliwości i poprawić samopoczucie.
Zioła na zgagę – dlaczego warto je stosować?
Osobom skarżącym się na palenie i pieczenie w przełyku poleca się często zioła na zgagę. I rzeczywiście – zamiast od razu wydawać pieniądze na drogie (i sztuczne) lekarstwa, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne, domowe środki. Zwłaszcza że są one korzystne dla naszego organizmu również pod innymi względami. Picie herbatek ziołowych jest zwyczajnie zdrowe, nawet jeśli nie cierpimy na żadne szczególne przypadłości. Tego samego nie można niestety powiedzieć o większości kupowanych w aptece leków. Zaś w przypadku pieczenia w przełyku i innych problemów z układem pokarmowym zioła na zgagę sprawdzają się idealnie.
Zacznijmy jednak od podstaw: czym jest zgaga, kto i dlaczego na nią cierpi, czy może być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem? Jaka herbata na zgagę będzie najlepsza?
Herbata na zgagę: sposób na palenie w przełyku
Zgagą nazywamy nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku lub w gardle, pojawiające się zazwyczaj po obfitym i/lub tłustym posiłku, zwłaszcza spożytym pośpiesznie. Dzieje się tak, gdy treść pokarmowa (w szczególności drażniący kwas solny) cofa się z przepełnionego żołądka, działając na delikatny nabłonek przełyku.
Zgaga pojawiająca się tylko sporadycznie nie jest raczej powodem do niepokoju: to naturalna reakcja organizmu na zbyt szybko zjedzony lub bardzo tłusty posiłek. W takim wypadku do jej leczenia w zupełności wystarczą domowe sposoby, np. zioła na zgagę. Jeśli jednak problem stale nawraca, konieczna może okazać się wizyta u lekarza, gdyż zgaga może być też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, a w pewnych przypadkach nawet nowotworu.
Warto podkreślić, że stosunkowo często na zgagę skarżą się również kobiety w ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Jest to całkowicie naturalny objaw, często związany nie ze sposobem odżywiania, lecz raczej z gospodarką hormonalną. Do poprawiania samopoczucia przyszłych mam wystarczy w większości przypadków herbatka na zgagę. W następnym akapicie podpowiadamy, które zioła wybierać, aby sobie pomóc.
Jakie zioła na zgagę sprawdzą się najlepiej?
Jak w naturalny sposób zapobiegać dolegliwościom i jakie zioła na zgagę przyjmować? W przypadku często powtarzającego się palenia w przełyku (niebędącego efektem którejś z wymienionych chorób) warto w pierwszej kolejności ograniczyć spożycie produktów mogących przyczyniać się do jej powstawania. Należą do nich przede wszystkim:
- kawa i herbata,
- alkohol,
- soki i napoje gazowane,
- owoce cytrusowe,
- czekolada i inne słodycze,
- potrawy smażone i bardzo tłuste.
Warto też zwiększyć częstotliwość posiłków, jednocześnie zmniejszając ilość przyjmowanego jednorazowo pokarmu, czyli jeść częściej, ale mniej. Taki sposób odżywiania przyczyni się do odciążenia naszego układu pokarmowego, który będzie lepiej radził sobie z trawieniem i cofanie treści żołądkowych do przełyku może ustąpić.
Jeśli wykluczenie z diety wymienionych produktów ani zmniejszenie posiłków nie pomaga, ulgę dla osób cierpiących na pieczenie w przełyku mogą stanowić specjalnie skomponowane napary ziołowe. Może to być gotowa herbata na zgagę bądź też samodzielnie dobrana mieszanka ziół. Pite regularnie, wymienione poniżej zioła mogą pomóc nam na dobre pozbyć się problemu palenia w przełyku. Wymienimy teraz najskuteczniejsze zioła na zgagę, jednocześnie opisując pokrótce działanie każdego z nich.
Liść szałwii | Łagodzi uczucie pełności po obfitych posiłkach, przeciwdziała wzdęciom, ułatwia trawienie |
Ziele skrzypu | Wspomaga pracę wątroby poprzez zwiększanie wydzielania żółci, odtruwa organizm. |
Liść melisy | Łagodzi napięcie i zmniejsza skurcze żołądka, poprawiając samopoczucie. |
Kłącze tataraku | Przyjmowane regularnie przywraca prawidłową perystaltykę jelit, co przeciwdziała zaleganiu pokarmu i wzdęciom. |
Koszyczek rumianku | Przyśpiesza procesy trawienne dzięki zwiększaniu wydzielania soku żołądkowego, działa rozkurczowo i uspokajająco. |
Każdy z wymienionych produktów bez problemu kupisz w aptece lub nawet większym sklepie spożywczym czy sklepie z żywnością ekologiczną.
Zioła na zgagę: efekty
Jednorazowe wypicie herbaty z ziół na zgagę pomaga tylko objawowo: w większości przypadków niemal od razu pozwala poczuć się lepiej, niwelując nieprzyjemne palenie w przełyku i inne objawy związane z niestrawnością. Sporadyczne przyjmowanie ziół nie zapobiega jednak pojawianiu się zgagi w przyszłości. Jeśli więc nie jest to problem występujący tylko sporadycznie, warto zadbać o profilaktykę i na stałe wprowadzić do swojej diety napary ziołowe usprawniające funkcjonowanie układu pokarmowego.
Regularne picie herbaty na zgagę pomoże zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnego ognia w przełyku już po kilku tygodniach codziennego stosowania, a przyjmowanie ziół takich jak np. liść melisy, koszyczek rumianku lub kłącze tataraku w postaci gorącego naparu może okazać się bardzo przyjemną i relaksującą, a co najważniejsze: naturalną terapią. Zdarza się też, że stosując leczenie ziołami, można zaobserwować„efekty uboczne” w postaci np. poprawienia stanu włosów, skóry i paznokci.
Bibliografia
- Długofalowe leczenie fizjologiczne choroby refluksowej przełyku. Nowe perspektywy z cyzaprydem (Proceedings of symposium). J Drug Dev 1993; 5: 1-28.
- Tytgat GNJ, Janssens J, Reynolds J, Wienbeck M. Aktualizacja na temat patofizjologii i leczenia choroby refluksowej przełyku: rola terapii prokinetycznej. Eur J Gastroenterol Hepatol 1996; 8: 603-11.
- M. Korzonek, A. Dziergas, Jakość życia pacjentów z chorobą refluksową przełyku, Samodzielna Pracownia Opieki Długoterminowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014
A które zioła na zgagę, z tych wymienionych, są najskuteczniejsze? Chyba, że je się powinno pić razem, bo jestem dosyć zielona w tym temacie 😀
U mnie sprawdzają się najlepiej zioła na bazie rumianku, a co do mieszania kilku razem to pewnie można i pewnie daje to jeszcze lepsze efekty, ale trzeba to zrobić tak żeby się nie wykluczały
Zanim zaczniemy stosować jakiś magiczny sposób na palenie w przełyku, czy to herbata na zgage czy inne napary, to warto jednak najpierw zadbać o odpowiednią dietę, bo to jest prawdziwa przyczyna