Refluks – co to?

wizualizacja refluksu żołądkowego u człowieka

Refluks żołądka, czyli choroba refluksowa przełyku to nieprzyjemne schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. Może występować samodzielnie, jednak zdarza się, że pojawia się jako dodatek do wielu innych, poważnych problemów zdrowotnych. Co to jest refluks i jak sobie z nim poradzić?

Refluks – czym jest?

Refluks żołądka – jest to choroba powiązana z nieprawidłowościami funkcjonowania przełyku oraz błony śluzowej znajdującej się w tamtym obszarze – jej zapalenie powoduje, że po spożyciu jedzenia treść żołądkowa jest zarzucana z powrotem do przełyku powodując dotkliwe objawy. Często wraca tam również kwas solny oraz enzymy trawienne. Dzieje się tak dlatego, że na skutek tej choroby dochodzi do osłabienia mięśnia zwieracza przełyku, zazwyczaj dolnego. Refluks żołądkowo-przełykowy jest bardzo ciężkim dla swojego posiadacza schorzeniem, głównie dlatego że towarzyszą mu nieprzyjemne objawy.

Refluks – objawy, czyli co może świadczyć o chorobie?

Objawy refluksu są często uciążliwe głównie ze względu na dwa elementy: są dość silne i uparcie nawracają. Charakterystyczne dla refluksu sygnały są przy początkowym rozwoju choroby często mylone ze zwykłą niestrawnością. Dlatego zdiagnozowanie problemu na wczesnym stadium w wielu przypadkach jest bardzo trudne, ponieważ wielu pacjentów nie ma pojęcia o istnieniu realnej choroby.

Charakterystyczne objawy choroby refluksowo-przełykowej
  • kwaśne odbijanie
  • trudności w przełykaniu i towarzyszący tej czynności ból
  • bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu)
  • pieczenie w mostku
  • uczucie palenia/pieczenia w przełyku

Jeśli niestrawności zdarzają się zbyt często istnieje ryzyko, że cierpimy na refluks. Należy wówczas udać się do lekarza w celu postawienia pewnej diagnozy. Warto też wspomnieć, że w u niektórych chorych obserwuje się także suchy kaszel, a objawy mogą nasilać się podczas leżenia na wznak lub pochylania się.

Refluks – przyczyny

Refluks może występować jako schorzenie samodzielne, którego łatwo nabawić się przez nieodpowiednie odżywianie. Do refluksu prowadzić mogą między innymi brak spożywania śniadań, picia na czczo zimnych napojów lub kawy, a także brak spożywania odpowiedniej ilości ciepłych posiłków i płynów w ciągu dnia. Znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia tego schorzenia występuje także u osób pijących zbyt duże ilości alkoholu. Bywa jednak również, że refluks przełykowy towarzyszy przebiegu innych chorób takich jak cukrzyca czy twardzina. Może on także wystąpić przy chorobach związanych stricte z układem trawiennym jak na przykład przepuklina rozworu przełykowego.

Refluks – co może zwiększać ryzyko jego wystąpienia?

Refluks zazwyczaj pojawia się u wszystkich osób, których organizm wykazuje nieprawidłowości w pracy dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo na zapadnięcie na to schorzenie narażone są osoby mające problem z otyłością oraz takie, które cierpią już na inne choroby związane z układem trawienia i organami takimi jak przełyk czy żołądek.

Refluks może pojawić się także z powodu zaburzeń hormonalnych, a także w związku z przyjmowaniem niektórych leków – zazwyczaj dotyczy to stałego leczenia przyjmowanego doustnie. Często mówi się także o wystąpieniu choroby refluksowej przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub podczas trwania ciąży.

kobieta z problemem refluksu żołądkowego

Refluks – jak go zdiagnozować?

Refluks powinien być zawsze zdiagnozowany przez lekarza specjalistę. Jeśli zaobserwujemy występowanie objawów typowych dla tego rodzaju schorzenia powinniśmy udać się na wizytę. Podstawowym badaniem, które przeprowadza się w celu postawienia diagnozy choroby refluksowej przełyku jest gastroskopia – z reguły wystarcza ona, aby potwierdzić obecność choroby, jednak w trudniejszych przypadkach zaleca się także manometryczne badanie przełyku.

Refluks – leczenie, czyli jak poradzić sobie z problemem?

Leczenie refluksu zazwyczaj wiąże się z przewlekłością, ponieważ schorzenie to raczej nie ustępuje, a jedynie może być w stanie remisji. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego, o czym decyduje lekarz, choć nie zawsze jest ono konieczne. Przy łagodniejszych odmianach, refluks może być zaleczony już samą zmianą stylu życia i żywienia – mowa tu głównie o dobrze ułożonej diecie, w której rezygnuje się z ciężkostrawnych, tłustych potraw, kawy, alkoholu i gazowanych napojów, a także przyjmuje pewne określone zasady spożywania posiłków w ciągu dnia. W cięższych przypadkach może zaistnieć konieczność, aby refluks był leczony chirurgicznie.

Fantastycznym pomysłem na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami, jakie wywołuje ta choroba są również zioła – to naturalny, bezpieczny sposób na ich złagodzenie. Wielu cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy podkreśla zbawienną rolę ziół w ich codziennym funkcjonowaniu głównie dlatego, że ograniczają nieprzyjemności, które wiążą się z tym schorzeniem.

Zioła pomocne przy refluksie: 


Bibliografia

  1. K. Romański, Zrzucanie treści do żołądka i przełyku: problem u człowieka i zwierząt, Życie wererynaryjne 85(2), 2010
  2. Kahrilas PJ. Refluks żołądkowo-przełykowy. JAMA 1996; 276: 983-8.
  3. Smouth AJPM, Akkermans LMA. Normalna i zaburzona motoryka przewodu pokarmowego. Petersfield 1992: 1-313
  4. Tytgat GNJ, Janssens J, Reynolds J, Wienbeck M. Aktualizacja na temat patofizjologii i leczenia choroby refluksowej przełyku: rola terapii prokinetycznej. Eur J Gastroenterol Hepatol 1996; 8: 603-11.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

3 Komentarze

  1. Niby w artykule jest mowa, że ciężko zdiagnozować jest refluks, ale przecież ma on masę różnych objawów, więc teoretycznie wiemy doskonale co może świadczyć o tej chorobie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*