Szałwia – picie szałwii

szałwia rosnąca na polu

Szałwia – właściwości i działanie szałwii. Picie szałwii jest od dziesiątek lat polecanym sposobem na wiele dolegliwości. Wspomaga pracę szeregu układów narządów i niweluje różne schorzenia. Wiele osób może znaleźć w piciu szałwii ratunek i ukojenie. Przy odpowiednim dawkowaniu i regularnym stosowaniu, napary z szałwii są w stanie znacznie poprawić komfort życia.

Jakie właściwości szałwii powinniśmy znać?

Właściwości szałwii, wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, wynikają z jej bogatego składu. Szałwia zawiera szereg witamin, minerałów, flawonoidów i wiele innych dobroczynnych substancji. Dzięki połączeniu wielu związków chemicznych, szałwia korzystnie wpływa na funkcjonowanie ciała człowieka. W poniższej tabeli prezentujemy niektóre właściwości szałwii w odniesieniu do konkretnych układów.

Układ oddechowy Zawarte w szałwii olejki eteryczne i taniny świetnie sprawdzają się w walce z przeziębieniem lub infekcją, zwłaszcza jeśli chodzi o górne drogi oddechowe. Napar z szałwii ma właściwości wykrztuśne i pomaga w  usunięciu nadmiaru zalegającej wydzieliny z oskrzeli. Szałwia działa antyseptycznie i grzybobójczo. Picie szałwii i płukanie ust naparem złagodzi ból gardła, pomoże na krwawiące dziąsła i przyspieszy gojenie się aft i pleśniawek w jamie ustnej.
Układ pokarmowy Szałwia zawiera dużą ilość garbników, związków żywicowych i goryczy, które regulują funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Picie szałwii redukuje wzdęcia, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Ułatwia trawienie nawet tłustych pokarmów i poprawia przyswajalność składników odżywczych. Zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach i dodatkowo działa rozkurczowo. Szałwia stosowana systematycznie pobudza apetyt.
Skóra Szałwia wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Nadaje się zatem do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku. Oprócz tego, picie szałwii działa wspomagająco w leczeniu grzybicy skóry oraz łuszczycy. Dodatkowo szałwia hamuje nadmierną potliwość.
Układ rozrodczy Picie szałwii łagodzi bóle i dolegliwości związane z miesiączką i menopauzą. Dzięki zawartości fitoestrogenów oraz olejków eterycznych, napar z szałwii działa przeciwzapalnie i rozkurczowo. Herbata z szałwii wykorzystywana jest także do zatrzymania laktacji, przy nadmiernej produkcji mleka.

Picie szałwii – kiedy warto korzystać z jej właściwości?

Picie szałwii przyniesie ulgę w wielu dolegliwościach. Warto ją pić w szczególności, gdy borykamy się z którąś z poniższych przypadłości:

  • stany zapalne jamy ustnej i gardła,
  • przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych,
  • problemy trawienne,
  • wzdęcia,
  • bolesne miesiączki,
  • nadmierna produkcja mleka podczas laktacji,
  • trądzik, grzybica, łuszczyca,
  • nadmierna potliwość.

Napar z szałwii – jak go przyrządzić?

Napar z szałwii można z łatwością przygotować w domu. Wystarczy zalać 1 łyżeczkę liści szałwii wrzącą wodą. Następnie naczynie, w którym znajduje się napar, należy nakryć, np. spodeczkiem i odstawić na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu, napar należy przecedzić i nadaje się już do picia, a także do płukania jamy ustnej i gardła. Szałwię do sporządzenia naparu można kupić w postaci liściastej lub w wygodnych saszetkach do zaparzania.

Picie szałwii – przeciwwskazania

Picie szałwii przynosi szereg korzyści. Jednak istnieją pewne stany i sytuacje, w których stosowanie szałwii może okazać się niekorzystne, lub nawet niebezpieczne. Przeciwwskazania do spożywania naparu z szałwii to:

  • przyjmowanie leków antydepresyjnych,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,

Herbata z szałwii – jak często ją pić?

Herbata z szałwii powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami producentów i lekarzy. Na zaburzenia trawienne należy stosować po 0,5 szklanki naparu 3 razy dziennie. Przy nadmiernym poceniu można użyć naparu z 1-2 łyżeczek liści szałwii w 1 szklance (ok. 200 ml) wody i pić taką herbatę raz dziennie. Napar z szałwii trzeba pić zaraz po przygotowaniu i nie należy stosować tej kuracji dłużej niż przez 2 tygodnie. Picie szałwii przez dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia nie jest zalecane. W przypadku, gdy spożywanie naparów nie przynosi pożądanych skutków, warto skonsultować się z lekarzem.

herbata zaparzona z liści szałwii

Picie szałwii na trawienie

Picie szałwii pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu żołądka. Reguluje jego pracę wydzielniczą, poprawia motorykę, zapobiega fermentacji trawionych pokarmów oraz chroni śluzówkę żołądka przed stanami zapalnymi. Jeśli borykamy się z niestrawnością i wzdęciami, czy też z bolesnymi skurczami żołądka, warto pić napar z szałwii 3 razy dziennie przez okres do 2 tygodni. Można kupić gotowe mieszanki ziołowe z szałwią, skomponowane tak, by przynieść ulgę w dolegliwościach gastrycznych.

Picie szałwii – podsumowanie

Picie szałwii jest znakomitym pomysłem, by wspomagać leczenie wielu chorób i niwelować szereg dolegliwości. Sprawdza się przy dolegliwościach związanych z przeziębieniem i zapaleniami dróg oddechowych, przy kobiecych problemach z układem rozrodczym, a także w schorzeniach skóry. Kuracja szałwią sprawdzi się szczególnie dobrze przy zaburzeniach układu trawiennego, które stają się zmorą coraz większej rzeszy osób. Ważne jest, by stosować napary z szałwii w odpowiedzialny sposób i w razie wątpliwości udać się po poradę do lekarza.


Bibliografia

  1. E. Hać-Szymańczuk, E. Lipińska, S. Błażejak, K. Bieniak, Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej, Katedra Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny ŻywnościWydział Nauk o Żywności, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, nr N N312 257040
  2. Kozlowska M., Scibisz I., Właściwości przeciwutleniające oraz zawartość związków fenolowych w ekstraktach przypraw i ziół z rodziny Lamiaceae, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2011
  3. Zdybel, B., Sagan, A., Przywara, A., Skład chemiczny i właściwości fizyczne nasion szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica L.), Przemysł Chemiczny NR2, 2017 367–369

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

4 Komentarze

  1. Ale świetne kompendium wiedzy na temat szałwii. Jak czytałam artykuł to rodziły mi się różne pytania takie jak np. jak często ją pić, jak przyrządzić taki napar z szałwii, ale z każdym kolejnym punktem pytań mi ubywało i nie mam nic mądrego do napisania 😀

  2. Ja głównie korzystam z jej właściwości kiedy mam jakieś kłopoty trawienne. Warto wtedy postawić na takie picie szałwii i jest znacznie lepiej. A już najlepiej jakby się ją piło prewencyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*