Oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu , to najlepszy sposób na naturalne i bezpieczne pozbycie się toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Jakie zioła wybrać, aby nasz organizm odczuł korzystne zmiany i jak je stosować, aby sobie nie zaszkodzić?

Naturalne oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu to naturalny sposób na wyeliminowanie toksycznych substancji, które przedostają się do naszego organizmu. Żyjemy w czasach, kiedy powietrze i jedzenie są coraz bardziej zanieczyszczone i nawet produkty powszechnie uznawane za zdrowe, nie są do końca bezpieczne. Organizm zanieczyszczamy głównie od wewnątrz, między innymi wybierając wysokoprzetworzone jedzenie z chemicznymi dodatkami i konserwantami. Najlepiej byłoby wyeliminować wszelkie czynniki, które prowadzą do zanieczyszczenia organizmu, jednak nie jest to w 100% możliwe, dlatego z pomocą przychodzą zioła. Działają one w taki sposób, że przechodząc przez nasz układ pokarmowy „wymiatają” złogi w jelitach, a także pochłaniają toksyny. Zioła stymulują również organizm do bardziej wydajnej pracy, dzięki czemu może on lepiej sobie radzić z niekorzystnymi czynnikami.

Czytaj również: Jak usunąć toksyny z organizmu?

Oczyszczanie organizmu z toksyn – kiedy warto stosować zioła?

Oczyszczanie organizmu z toksyn to podstawa stosowania ziół, jednak najpierw należy zadać sobie pytanie, kiedy najlepiej po te zioła sięgnąć i co powinno nas zaniepokoić. Objawy zanieczyszczenia organizmu mogą być różne, począwszy od złego samopoczucia, poprzez problemy trawienne, na złym stanie cery kończąc. Jak oczyścić organizm, aby pozbyć się wszystkich symptomów? Należy zastosować zioła, których działanie będzie miało na celu nie tylko oczyszczenie, ale również wsparcie organizmu i zachodzących w nim procesów regeneracji. Poniżej prezentujemy zestawienie ziół odpowiednich dla różnych dolegliwości.

Dolegliwości Zioła oczyszczające
Dolegliwości układu pokarmowego, nadkwasota
Nadmiar wody i toksyn w organizmie
Zły stan cery

Jakie zioła na oczyszczanie organizmu?

Zioła na oczyszczanie organizmu są świetnym wyborem, ponieważ stanowią bogactwo zdrowych składników, witamin i minerałów. Które z nich wobec tego najlepiej przyczynią się do poprawy kondycji naszego organizmu i pozwolą go oczyścić?

  • Ziele czystka – ma działanie antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodnik, zwalcza drobnoustroje, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo;
  • Ziele skrzypu – zawiera wiele łatwo przyswajalnych minerałów oraz witaminę C, ma działanie moczopędne, oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii;
  • Liść zielonej herbaty – wysoka zawartość polifenoli, działanie antyoksydacyjne, zwiększa aktywność enzymów trawiennych;
  • Ziele mniszka lekarskiego – działa moczopędnie, przyspiesza wydalanie toksyn, wspomaga odporność;
  • Kwiat czarnego bzu – wysoka zawartość flawonoidów, które wiążą toksyny i usuwają je z organizmu, działanie moczopędne;
  • Ziele pokrzywy – zwiększa ilość wydalanego mocznika, zmniejsza ilość wody zatrzymywanej w organizmie;
  • Kwiat hibiskusa – pobudza przemianę materii, zapobiega zastojom wody w organizmie, delikatne działanie moczopędne;

Oczyszczanie organizmu – domowe sposoby na zdrowe ciało

Oczyszczanie organizmu domowymi sposobami to nie tylko zastosowanie ziół, ale również wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Przede wszystkim należy włączyć do niej jak najwięcej warzyw oraz owoców, a także spożywać duże ilości wody.  Domowym sposobem na oczyszczanie jest 14-dniowa dieta, której każdy etap powinien zostać wprowadzony stopniowo, tak aby nasze ciało mogło się przygotować na zmiany. Oczyszczanie organizmu należy rozpocząć od rezygnacji z używek, następnie z białej mąki oraz czerwonego mięsa lub ograniczyć ich spożywanie. Stopniowo wprowadza się do diety fermentowane produkty mleczne, kasze, ryż oraz chudy biały ser. Następnie włącza się białe mięso oraz ryby. Wśród popularnych sposobów na detoks wymienia się również dietę sokową, która zakłada spożywanie lekkich posiłków, uzupełnianych o picie soków ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Można również zastosować dietę bazującą na koktajlach z kefiru i owoców lub dietę zbożową.

Zioła na oczyszczanie organizmu – dlaczego warto?

Stosując zioła na oczyszczanie organizmu, robimy dla swojego ciała znacznie więcej niż tylko usuwamy z niego toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Zioła stosowane regularnie, jako suplement diety, mają również walory zdrowotne. Korzystając z dobrodziejstwa ziół dbamy nie tylko o oczyszczanie organizmu ze złogów, ale także działamy antybakteryjnie, przeciwwirusowo, usprawniamy przemianę materii, a co za tym idzie dbamy również o sylwetkę. Spożywanie odpowiednio dobranych naparów z ziół może również wpłynąć na poprawę stanu cery oraz spowolnić proces starzenia i tworzenie się zmarszczek. Walory prozdrowotne ziół są nie do przecenienia, warto więc włączyć je do codziennej diety.

FAQ – oczyszczanie organizmu

1. Co wspomoże oczyszczanie organizmu?
Skutecznym sposobem na wsparcie procesów detoksykacji organizmu jest picie herbat ziołowych. Zioła mają zdolność pochłaniania toksyn i wymiatania złogów podczas przechodzenia przez układ trawienny. Poprawiają również pracę organizmu, dzięki czemu lepiej sobie radzi z usuwaniem toksyn.

2. Jakie zioła skutecznie oczyszczą organizm?
Do najskuteczniej oczyszczających ziół należy: ziele czystka, ziele skrzypu, liść zielonej herbaty, ziele mniszka lekarskiego, kwiat czarnego bzu, ziele pokrzywy, kwiat hibiskusa. Są to zioła bogate w polifenole, wymiatają wolne rodniki, wiążą toksyny, wspierają przemianę materii i działają moczopędnie.

3. Jak długo należy pić zioła na oczyszczenie organizmu?
Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie picia ziół na oczyszczenie organizmu. Możemy pić je regularnie, co pozwoli nam korzystać z ich prozdrowotnych właściwości przez cały czas. Małym wyjątkiem jest skrzyp – pijąc go, należy pamiętać o zachowaniu kilku dni przerwy co dwa tygodnie, następnie można kontynuować kurację.

Bibliografia

1. Jagodzinska A. Oczyszczanie organizmu sposobem na zdrowie, Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy, 2012-2013, nr 82
2.Stolinska H. Zielone porządki. Oczyszczanie organizmu poprzez wegetarianizm, Przegląd Gastronomiczny, 2014

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

6 Komentarze

  1. Ja kiedy poszłam na pracę zdalną, wprowadziłam codzienny schemat picia ciepłej wody z cytryną i odrobiną chilli, jednak jest to dość mocny sposób. Pomogło mi to w trawieniu oraz woda z organizmu zeszła 😉

  2. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zdrowe ciało to ja jakoś nie stosuję tych diet oczyszczających, ale robię sobie napar z fajnych ziółek i to samo załatwia sprawę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*