Jak usunąć toksyny z organizmu?

Toksyny w organizmie

Jak usunąć toksyny z organizmu? Nasz organizm zbudowany jest tak, że potrafi sam usuwać toksyny. Jednak w pożywieniu znajduje się wiele chemicznych składników, konserwantów, czy pestycydów, co sprawia, że oczyszczanie organizmu jest znacznie utrudnione. Dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania niektórych organów. Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę i jak usunąć toksyny z organizmu?

Toksyny w organizmie – objawy ich nadmiaru

Objawy toksyn w organizmie mogą być różnorakie, w zależności od rodzaju szkodliwych substancji, ich stężenia a także czasu działania. O tym, że nasze ciało nie radzi sobie już z prawidłowym oczyszczaniem mogą świadczyć:

 • Notoryczne zmęczenie. Mimo odpowiedniej długości snu w nocy i wypoczynku w ciągu dnia osoba borykająca się z nadmiarem toksyn jest przemęczona, nie ma ochoty podejmować zwykłych codziennych czynności.Ten problem jest często nawracający, a organizm sprawia wrażenie przeciążonego.
 • Problemy ze skórą. Początkowe symptomy są łagodne, może to być wysypka, zaczerwienienie, czy świąd. Później pojawiają wypryski i trądzik. Efektem nadmiaru toksyn bywają  groźniejsze choroby jak atopowe zapalenie skóry, albo łuszczyca.
 • Zmniejszona odporność. Częste zachorowania na zapalenie górnych dróg oddechowych, gardła, albo też przeziębienia również mogą świadczyć o nadmiarze szkodliwych substancji w organizmie.
 • Kłopoty z jelitami. W zależności od tego jakie są toksyny w organizmie objawy ze strony układu trawiennego mogą być różne. Mogą pojawić się biegunki, stan zapalny, zaparcia i wzdęcia. Kolejnym etapem nieprawidłowości może być powstanie hemoroidów, a także polipów.
 • Nieświeży oddech i nadmierna potliwość. Organizm stara się usunąć nadmiar toksyn poprzez skórę, w efekcie czego wydziela więcej potu, który ma nieprzyjemny, intensywny zapach.

Obserwując powyższe objawy warto dowiedzieć się jak usunąć toksyny z organizmu, zaczynając od tego w jaki sposób dostają się one do naszego ustroju.

Toksyny w organizmie – objawy, rodzaje, pochodzenie

Objawy toksyn w organizmie zależą od ich stężenia i rodzaju.Wiele osób zastanawia się co negatywnie wpływa na ich zdrowie i jak ten czynnik wyeliminować. Zacząć należy od analizy skąd mogą pochodzić i na co wpływają, a przedstawia to poniższa tabela:

 

Skąd pochodzą toksyny Rodzaj toksyn Na co mają negatywny wpływ
wdychane powietrze metale ciężkie, smog, spaliny

 

płuca, nerki, cały organizm

 

alergeny

 

górne drogi oddechowe, skóra
pożywienie konserwanty, sztuczne barwniki, pestycydy, skóra, nerki, wątroba, włosy

 

nadmiar cukru jelita, skóra
kosmetyki Konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki, glikol skóra, włosy, paznokcie
chemia gospodarcza silnie żrące substancje, chlor, amoniak, fosforany

 

skóra, nerki, górne drogi oddechowe, płuca

 

Jak usunąć toksyn z organizmu domowymi sposobami

Usuwanie toksyn z organizmu domowymi sposobami zwykle przynosi pozytywne efekty. Kuracja oczyszczająca może potrwać kilka dni lub nawet dwa tygodnie. Podstawowym warunkiem jest unikanie szkodliwych substancji w możliwie największym stopniu. Należy więc zrezygnować z palenia papierosów, a także kawy i czarnej herbaty. Z diety warto wyeliminować słodycze oraz żywność wysoko przetworzoną, a zastąpić je dużą ilością warzyw i owoców, najlepiej z ekologicznych upraw. Cenna jest zwiększona ilość błonnika a także produkty zawierające bakterie probiotyczne. Niezwykle ważną sprawą jest wypijanie około trzech litrów wody na dzień, co pomoże niejako wypłukać szkodliwe substancje. Poza wymienionymi, dobroczynny wpływ na oczyszczanie ma ruch na świeżym powietrzu, który powinien stać się systematyczną, codzienną aktywnością. Nie musi być uprawiany sport, a zwykłe godzinne spacery wystarczą aby pobudzić organizm do regeneracji. Wiedza na temat metod jak usunąć toksyny z organizmu pozwoli poprawić jakość funkcjonowania wielu organów.

Jak usunąć toksyn z organizmu przy pomocy ziół

W usuwaniu toksyn z organizmu niezwykle pomocne są zioła, które można nabyć w każdym sklepie ze zdrową żywnością czy w aptece. Są one cennym źródłem wielu dobroczynnych substancji, które pomagają oczyścić nasze ciało. Warto zacząć od odnowy wątroby. Korzystny wpływ na nią mają: babka płesznik, ostropest plamisty, czy siemię lniane. Można je spożywać w postaci zmielonej, jako dodatek do koktajli, czy innych potraw. Podczas oczyszczania należy też zatroszczyć się o prawidłowe działanie nerek. Pomocne są tu napary z pokrzywy lub czystka, które mają właściwości moczopędne, pomagają usunąć zanieczyszczenia wraz z moczem. Aby wspomóc jelita można pić napary z rumianku, melisy lub mięty. Ułatwiają trawienie, mają właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne, pomagają też pozbyć się złogów jelitowych. Ziołolecznictwo daje więc ogromne możliwości, warto zgłębić tajniki oddziaływania roślin i dowiedzieć się jak usunąć toksyny z organizmu przy ich użyciu.

Jak usunąć toksyny z organizmu – podsumowanie

Usuwanie toksyn z organizmu jest bardzo ważne, gdyż w naszej codzienności zanieczyszczenia stały się wszechobecne. Niezwykle trudno ich uniknąć, bo znajdują się w powietrzu i żywności, ich źródłem są również przedmioty codziennego użytku jak ubrania, opakowania, kosmetyki. Warto zwrócić uwagę na ten problem, starać się unikać szkodliwych substancji a wybierać produkty, które mają naturalne składniki, bez zbędnych dodatków.  W trosce o swój organizm raz na jakiś czas dobrze jest zastosować oczyszczającą kurację, wspomagającą pozbycie się toksyn.

FAQ

1. Jak usunąć toksyny z organizmu?
Bezpiecznym i sprawdzonym sposobem jest zażywanie ziół odtruwających organizm. Bardzo efektywnie wyprowadzają one toksyny z organizmu, poprawiają pracę narządów detoksykujących i są źródłem wielu prozdrowotnych składników. Oczyszczająca kuracja ziołami może polegać na przyjmowaniu zmielonych ziół wraz z pożywieniem lub piciu ziołowych naparów.

2. Jakie zioła pomogą usunąć toksyny?
Będą to zarówno zioła usprawniające pracę wątroby (babka płesznik, ostropest plamisty, siemię lniane), jak i poprawiające funkcje nerek (pokrzywa i czystek) oraz usuwające złogi jelitowe (rumianek, melisa, mięta).

3. Jak długo trwa usuwanie toksyn z organizmu?
Usuwanie toksyn z organizmu za pomocą kuracji oczyszczających może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Pamiętajmy, że cały czas jesteśmy narażeni na dopływ nowych toksycznych substancji np. z powietrza, pożywienia, kosmetyków i środków chemii gospodarczej, dlatego warto regularnie pić zioła na oczyszczenie.

Bibliografia

 1. Zyska, A. , Gawrys, W. , Ślęzak, A. , Wpływ toksyn przemysłowych i substancji szkodliwych na organizm człowieka. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa, 2018
 2. A. Habior, Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby, Gastroenterologia Kliniczna 2012;4(2):59-68.
 3. E. Kozioł, Wyrzuć chemię z domu, Wyd. Znak

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

6 Komentarze

 1. Zawsze kiedy robi się cieplej moje ramiona wysypane są trądzikiem. Muszę zrobić sobie takie oczyszczanie. Odstawię fast foody i kawę. oby pomogło 🙂

 2. @Kamila tak samo do kosmetyków.. Jak zauważycie u siebie zmiany w trądziku, czy też np nieprzyjemny oddech, warto pomyśleć o usunięciu toksyn z organizmu. W moim przypadku sprawdziła się zmiana diety 😉

 3. U mnie objawy nadmiaru toksyn w organizmie najczęściej przejawia się właśnie kłopotami trawiennymi, więc dla mnie usuwanie ich za pomocą ziół jest zbawienne.

 4. A używanie ziół to nie jest też usuwanie toksyn z organizmu domowymi sposobami? Takie dziwne rozgraniczenie. Poza tym niektóre mieszanki też mają sporo błonnika, więc można je traktować jako suplementacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*