Domowy sposób na zgagę

Domowe sposoby na zgagę

Domowy sposób na zgagę jest bardzo indywidualny i zależy od tego, czy taki problem istniał już w rodzinie i czy w związku z tym powstały schematy rozwiązywania go. Okazuje się jednak, że wypracowane samodzielnie metody są bardzo skuteczne i przynoszą wyraźną ulgę w bólu i dyskomforcie pojawiającym się ze strony układu pokarmowego. Z tego artykułu dowiesz się, który domowy sposób na zgagę wybrać.

Domowy sposób na zgagę a posiłki

Jeśli chodzi o domowy sposób na zgagę, to bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta przy refluksie, a przede wszystkim wykluczenie z niej składników, które mogłyby zaostrzać nieprzyjemności. To, co zjadamy ma decydujący wpływ na działanie układu pokarmowego. Pierwszy składnik, z którego warto zrezygnować w takiej sytuacji to tłuszcz, który obciąża żołądek i jest ciężkostrawny. Tłuste produkty to między innymi: sosy, żywność wysoko przetworzona, tłuste mięso i wędliny. Aby maksymalnie ograniczyć obecność tłuszczu, należy również zmienić sposób przygotowywania potraw, zamieniając smażenie w gotowanie lub grillowanie. Zagrożeniem są również potrawy kwaśne i ostre, dlatego lepiej zrezygnować z marynat octowych i powstałych na ich bazie przetworów, niektórych warzyw i owoców (pomidory, cytrusy). Dzieje się tak za sprawą zawartych w nich kwasów, które zwiększają kwasowość w żołądku, a witamina C potęguje produkcję soków trawiennych. Negatywny wpływ mogą mieć również niektóre napoje, dlatego domowy sposób na zgagę uwzględnia również unikanie pewnych płynów. Należą do nich przede wszystkim kwaśne soki, alkohol oraz napoje gazowane. Alkohol wywołuje zmniejszone napięcie zwieracza przełyku, przez co jego spożycie może skutkować cofaniem się spożytych posiłków. Z kolei napoje gazowane powodują napływ do żołądka zwiększonej ilości powietrza, co wywołuje jego rozszerzenie. Kofeina, będąca podstawowym składnikiem kawy oraz czarnej herbaty, stymuluje nadprodukcję kwasów żołądkowych. Podobny, negatywny wpływ- ze względu na zawartość kofeiny- prezentują kakao oraz czekolada.

Niewskazane produkty Niewskazane napoje
owoce cytrusowe alkohol
pomidory kawa
tłuste mięso czarna herbata
wędliny kwaśne napoje

Domowy sposób na zgagę. Jakie to proste!

Domowy sposób na zgagę to przede wszystkim odpowiednia dieta- wykluczająca zagrażające zdrowiu produkty oraz zawierające składniki, które poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak można sobie jeszcze pomóc? Oto cztery domowe metody na zgagę:

  • mleko. Jeszcze do niedawna uznawane za podstawowy produkt do walki ze zgagą, obecnie wiąże się z wieloma kontrowersjami. Dzieje się tak dlatego, że mleko (ale również soda oczyszczona) mają właściwości obniżające odczyn kwaśny w żołądku. Należy jednak podkreślić, że skuteczność metody obejmuje zaledwie 20 minut, a po tym czasie powracają objawy refluksu. Niewątpliwie jednak przynosi chwilową i natychmiastową ulgę, zwłaszcza gdy spożywamy zimne mleko. Niejednokrotnie jego spożycie i następujące po nim reakcje (łagodzi symptomy podrażnienia krtani i przełyku) mylone są z neutralizacją zgagi.
  • herbatki ziołowe. Niektóre zioła mają bardzo pozytywny wpływ na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów zgagi. Warto pić herbatki, które zawierają: liść szałwii, ziele skrzypu oraz liść melisy. Wśród rekomendowanych roślin wymienia się również: anyżek, kardamon, prawoślaz lekarski, koper włoski. Aby przygotować napar, wystarczy zaparzyć jedną łyżeczkę świeżego imbiru lub dwie łyżeczki kminu rzymskiego na szklankę wrzącej wody i odczekać około 10 minut.
  • żucie prażonych migdałów, które wyrównują pH żołądka, zmniejszając kwaśny odczyn. Działają bardzo delikatnie i nie wywołują żadnych skutków ubocznych, dlatego są rekomendowane jako domowe sposoby na zgagę w ciąży,
  • kleik z siemienia lnianego. Aby go przygotować, wystarczy zalać jedną łyżkę zmielonych ziaren około 250 ml wrzącej wody. Tak przygotowany napar należy pozostawić na około 15 minut. Największą skuteczność wykazuje spożywany godzinę po zjedzonym posiłku lub na dwie godziny przed pójściem spać, ponieważ składniki siemienia mają wtedy czas, by się powoli uwalniać.

Domowy sposób na zgagę – metody doraźne

Silne objawy refluksy wymagają czasami, by domowy sposób na zgagę zastosować doraźnie. Zadaniem podjętych działań jest wtedy działać szybko i skutecznie, neutralizując nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Większość z nich jest bardzo prosta i wymaga zastosowania produktów, które posiadamy w kuchni. Oto metody, jakie można szybko zastosować:

  • wypić roztwór wody (jedna szklanka) z sodą oczyszczoną (połowa łyżeczki),
  • żucie gumy bez cukru,
  • spożycie łyżeczki musztardy,
  • wypicie szklanki nabiału (mleko, kefir, maślanka).

Jeśli pojawiają się problemy ze zgagą, nie należy się przyjmować pozycji leżącej na brzuchu ani schylonej bezpośrednio po posiłku. Najlepsza pozycja to siedząca, ograniczająca dopływ kwasów żołądkowych do przełyku. Kluczowe jest również regularne spożywanie posiłków, w mniejszych porcjach. Ostatni należy zjeść maksimum 3 godziny przed pójściem spać.

FAQ – domowy sposób na zgagę

1. Jaki jest najlepszy sposób na zgagę?
Najlepszym sposobem jest ustalenie diety, czyli tego co można jeść, a czego powinno się unikać. Skutecznym rozwiązaniem jest również regularne picie mieszanek ziołowych zawierających np. liść szałwii, ziele skrzypu oraz liść melisy

2. Czy istnieją doraźne, skuteczne domowe sposoby na zgagę?
Oczywiście, takim sposobem jest np. zacząć żuć bezcukrową gumę do żucia lub wypić roztwór wody i sody oczyszczonej. Pamiętać jednak trzeba, że zgagę należy leczyć, a nie doraźnie likwidować.

3. Czy można całkowicie wyleczyć zgagę domowymi sposobami?
Wykluczając produkty powodujące uczucie zgagi oraz wprowadzając do diety specjalne zioła można skutecznie pozbyć się zgagi. Tylko w przypadku, kiedy choroba jest bardzo dokuczliwa i towarzyszy jej zapalenie przełyku konieczne jest zastosowanie leków.

Bibliografia

  1. Talley NJ. Niestrawność i dyspepsja czynnościowa. Motility 1992; 20: 4-8.
  2. Heaton KW. Zespół jelita drażliwego. Ostatnie postępy w gastroenterologii (red. R. Pounder). Edynburg 1992: 49–62.
  3. Kahrilas PJ. Refluks żołądkowo-przełykowy. JAMA 1996; 276: 983-8.

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

7 Komentarze

  1. Chętnie skorzystam z powyższych sposobów, kupowałem kiedyś owocowe tabletki do ssania, na zgagę, ale faktyczną ulgę potrafiłem poczuć dopiero po 3. może z domowymi sposobami będzie szybciej

  2. Praktycznie codziennie jadam grejpfruty i czasem przeczuwam kiedy będę mieć zgagę. Warto wtedy szybko zareagować, wypić kefir, lub herbatę ziołową i zwykle to pomaga, ale musicie nauczyć się zauważać takie rzeczy u siebie

  3. U mnie zawsze domowym sposobem na zgagę było zażywanie niezliczonej ilości ranigastów, no ale tak jak w artykule to były metody doraźne. No ale leczenie skutków to dosyć słaby pomysł, bo skuteczne jest jedynie wyeliminowanie przyczyn.

      • Ogólnie to nigdy tak dokładnie nie sprawdzałam, ale na pewno kiepska dieta i duża ilość słodyczy, sporo alkoholu. Teraz w ogóle nie piję i jestem na diecie w pełni wegetariańskiej i to jest mój taki domowy sposób na zgagę. Ale męczyłam się kilka lat zanim się zorientowałam jakie to proste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*