Zioła na zaparcia charakteryzują się bardzo dobroczynnym wpływem na nasz organizm, dlatego bardzo wiele osób po nie sięga. Nie należy zapominać o tym, że są one nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie zioła na zaparcia warto zastosować. Okazuje się, że nie każdy gatunek będzie bowiem skuteczny. Na szczęście, stosując najskuteczniejsze zioła na zaparcia, możemy szybko pozbyć się problemu.
Zioła na zaparcia – jakim gatunkom zaufać?
Zioła na zaparcia muszą być stosowane z rozwagą, jeśli zależy nam na skuteczności. Najważniejszy jest dobór odpowiednich ich gatunków. Najbardziej godne polecenia zioła na zaparcia zostały scharakteryzowane w poniższej tabelce:
Nasiona babki płesznik | Ziele to charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika. Działa także silnie przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Wykazuje też właściwości zmiękczające masy kałowe, dzięki czemu możliwa staje się skuteczna walka z uciążliwymi zaparciami. Nasiona te działają także kojąco na śluzówkę żołądka. |
Nasiona siemienia lnianego | Ziele to posiada dobroczynny wpływ zarówno na stan naszych jelit, jak i na stan żołądka. Trzeba mieć świadomość tego, że ochrania on śluzówkę żołądka. Dzięki temu przeciwdziała rozwojowi uciążliwych wrzodów. Ponadto, siemię korzystnie wpływa na redukcję zaparć oraz uporczywych wzdęć brzucha i skurczów jelit. Siemię występuje w dwóch odmianach: brązowej oraz oczywiście złotej. Przy wyborze gatunku siemienia warto brać pod uwagę przede wszystkim swoje własne preferencje. Jeżeli chodzi o właściwości, nie różnią się one jakoś specjalnie. |
Łupina babki jajowatej | Dzięki łupinie babki jajowatej można pozbyć się uporczywych zaparć oraz bólu brzucha. Na tym jednak nie koniec. Łupina babki jajowatej wspaniale wpływa także na stan naszych włosów, skóry oraz oczywiście paznokci. |
„Najważniejsze jest to, aby zioła na zaparcia pochodziły z dobrego źródła. Należy unikać poszukiwania ich w supermarketach. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc kupowanie ich w sklepach zielarskich. Najkorzystniejszy jest zakup mieszanek ziołowych, a nie pojedynczych gatunków ziół.” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Zioła na zaparcia – kiedy rozpocząć ich picie?
Zioła na zaparcia mają szansę pomóc, jeżeli będą zastosowane odpowiednio wcześnie. Co to jednak w praktyce oznacza? Otóż zioła najlepiej stosować w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości. Mowa tu między innymi o:
- trudności z oddawaniem stolca,
- bolesność jelit,
- kolka jelitowa,
- wzdęcia,
- skurcze.
Wyżej wymienione objawy nie muszą być wcale objawem zaparć, ale poważniejszych schorzeń. Zioła nigdy nie mogą więc zastępować wizyty u lekarza specjalisty. Na szczęście, zioła na zaparcia można stosować wspomagająco także w przypadku niektórych chorób. Podstawą diagnostyki jest jednak zawsze wywiad ze specjalistą, a także wykonanie badań. Nie należy diagnozować się na własną rękę. Jeżeli po kilkutygodniowym stosowaniu ziół nie ustępują objawy, również trzeba skontaktować się ze specjalistą. Być może konieczne okaże się stosowanie jakichś leków na zaparcia, które zadziałają silniej niż zioła.
Zioła na zaparcia – podsumowanie najważniejszych informacji
Zioła na zaparcia muszą być stosowane bardzo systematycznie. W przeciwnym razie satysfakcjonujące nas rezultaty nie będą miały szansy się pojawić. Najlepiej byłoby więc popijać herbatki ziołowe każdego dnia. Konieczne jest także zweryfikowanie tego, czy nie ma przeciwwskazania do picia zioła. Przeciwwskazaniem mogą być niektóre choroby przewlekłe, a także zażywanie niektórych leków.
FAQ
1. Czy zioła na zaparcia i wzdęcia nadają się do stosowania w ciąży?
Zioła na zaparcia w ciąży jak najbardziej mogą być stosowane, ale trzeba pamiętać o doborze odpowiednich gatunków. Niektóre zioła mogą wywierać bowiem niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Wskazane będzie więc skonsultowanie się ze specjalistą, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania określonej mieszanki ziołowej lub pojedynczych ziół.
2. Czy zioła na zaparcia mogą być stosowane przez dzieci?
Niektóre zioła na zaparcia jak najbardziej mogą być stosowane przez najmłodszych. Czasami są to te same zioła co zioła na zaparcia dla dorosłych, ale nie zawsze. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy dane ziele może być stosowane przez dziecko, poszukajmy informacji producenta.
3. O której godzinie pić zioła na zaparcia?
Picie ziół musi być regularne i to najważniejsza zasada. To, o jakiej porze będziemy je pić, ma mniejsze znaczenie. Najlepiej przestrzegać zaleceń producenta dotyczących picia ziół. W niektórych przypadkach zaleca się poranne picie ziół, a w innych wieczorne ich popijanie. Ponadto, niektórzy producenci zalecają picie ziół na czczo, a inni picie ich po posiłku. Wiele zależy od tego, z jakim gatunkiem zioła mamy do czynienia.
Bibliografia
- Mercadante S., Fulfaro F., Dabbene M., Methadone in treatment of tenesmus not responding to morphine escalation, Supportive Care in Cancer volume 9, s. 129–130.
- Jergens A., Dyschezia and tenesmus, Manual of Canine and Feline Gastroenterology 1/2005, s. 94 – 96.
- Marcello M., Relationships between rectal and perirectal doses and rectal bleeding or tenesmus in pooled voxel-based analysis of 3 randomised phase III trials, Radiotherapy and Oncology Volume 150, s. 281-292.
Na zaparcia najlepsza jest po prostu inna dieta