Zgaga w ciąży – przedstawiamy najlepsze sposoby!

domowe sposoby na zgagę w ciąży

Czas oczekiwania na dziecko, z pewnością jest szczególny. Wicie gniazda, wybór imienia, pierwsze zdjęcia z USG – wszystko dostarcza kobiecie cudownych i niezapomnianych emocji. Niestety, oprócz pozytywnych wibracji, przyszła mama doświadcza wielu trudności takich jak: nudności, zaparcia, bóle kręgosłupa, skurcze mięśni czy obrzęki. Jedną z częściej występujących niedogodności jest także zgaga w ciąży. Jaki jest powód ciążowej zgagi? Jakie są jej symptomy? Poznaj bezpieczne i naturalne produkty łagodzące objawy zgagi, które polecane są wszystkim kobietom oczekującym na dziecko.

Zgaga w ciąży – powody dolegliwości

Powodów ciągle nawracającej zgagi w ciąży jest wiele. Paląca zgaga w ciąży może w znacznym stopniu wpłynąć na komfort naszego życia. Do głównych jej objawów zaliczyć bowiem można: uporczywe pierzenie w gardle lub przełyku, kwaśny smak w ustach, bóle zamostkowe, odbijanie się, czy wymioty. Do jednych z głównych czynników należy zaliczyć rosnący w ciąży progesteron. Ten hormon sprawia, że mięśnie gładkie przewodu pokarmowego rozluźniają się i znacznie łatwiej przedostać się treści pokarmowej do przełyku. Zgaga w ciąży pojawia się u większość kobiet. Około 20% doświadcza jest trudności już w pierwszym trymestrze i wzrasta ona wraz z rozwojem dziecka. W trzecim trymestrze na zgagę w ciąży narzeka nawet 70% kobiet. Skala problemu pokazuje, że nie zawsze bodźcem zgagi do są hormony. Często powodem pojawiających się uporczywości jest niestety niewłaściwy tryb życia i niepoprawna dieta. W tych przypadkach, okazuje się, że po zmianie nawyków żywieniowych w znacznym stopniu można zminimalizować objawy zgagi.

Co na zgagę w ciąży – sprawdzone sposoby

Zastanawiając się co na zgagę w ciąży – nie trzeba od razu dzwonić do lekarza prowadzącego i prosić o wypisanie recepty z lekiem. Domowe sposoby na zgagę w ciąży zazwyczaj skutecznie pomagają, a przede wszystkich są naturalne i w pełni bezpieczne dla przyszłej mamy oraz małego dziecka. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszej diety i codziennego stylu życia. Doskonały rozwiązaniem jest również odwiedzenie sklepu zielarskiego i nabycie odpowiednich ziół. Napary z rumianku, mięty czy imbiru przynoszą znaczną ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach. Poniższa tabela przedstawia 10 głównych powodów pojawienia się zgagi oraz 10 sposób, jak zminimalizować ryzyko jej wystąpienia

Powody Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi?
  • Szybkie spożywanie posiłków
  • Spożywanie niewielu bardzo obfitych posiłków
  • Spożywanie posiłków zaraz przed snem
  • Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy
  • Spożywanie ostrych i tłustych potraw
  • Spożywanie niektórych leków
  • Picie gazowanych napojów
  • Picie bardzo dużych ilości płynów podczas posiłków
  • Stres
  • Zakładanie obcisłych ubrań
  • Spożywanie często mniejszych porcji
  • Spożywanie głównego posiłku w porze obiadowej
  • Ograniczenie jedzenia w godzinach wieczornych
  • Po posiłku przyjmowanie pozycji pionowej
  • Spanie w odpowiedniej pozycji (opierając głowę na dwóch/trzech poduszkach)
  • Unikanie sytuacji stresowych
  • Picie między posiłkami
  • Picie naparów rumianku i imbiru
  • Picie mięty i kopru włoskiego
  • Zakładanie luźnej odzieży

Domowe sposoby na zgagę w ciąży – mięta

Jednym ze znanych, domowych sposobów na ciążową zgagę jest napar z mięty. Mięta działa rozluźniająco, pomaga podczas nudności, pozwala się zrelaksować, gdy z powodu natłoku myśli, przyszła mama ma problemy ze snem. Przede wszystkim – poprawia trawienie i z tego powodu polecana jest na zgagę w ciąży. Z miętą warto jednak uważać. Okazuje się, że niektóre kobiety po wypiciu mięty odczuwają jeszcze silniejsze dolegliwości związane z ciążową zgagą. Zaparzając miętę, należy zatem zachować umiar.

Imbir na zgagę w ciąży – najlepsze przepisy

Potrawy z imbirem na zgagę w ciąży stosowne są od wielu lat. Imbir z sukcesem łagodzi bowiem, nie tylko objawy zgagi w ciąży, ale również przywraca dobre samopoczucie, kiedy pojawiają się poranne nudności. Imbir można spożywać na wiele sposobów. Imbir na zgagę w ciąży najlepiej jeść na surowo, a także dodając go sosów, sałatek lub innych potraw. Doskonałym sposobem na zgagę w ciąży jest również przygotowanie naparu z imbiru. Może się wydawać skomplikowany przepis jest dziecinnie prosty, a przy tym smaczny. Jak przygotować napar z imbiru?

  • Zetrzyj świeży imbir lub pokrój w plasterki
  • Zalej wrzątkiem
  • Napar możesz wzbogacić łyżeczką miodku lub sokiem z cytryny (pamiętaj, że miód powinno się dodawać do letniego, a nie gorącego wywaru)

Warto pamiętać, aby nie przesadzać z imbirem podczas ciążowej zgagi. Może on delikatnie podnieć ciśnienie. Z tego powodu nie jest on także polecany mamom, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym.

Rumianek w ciąży – jak zażywać

rumianek na zgagę w ciążyRumianek w ciąży, a dokładniej napar z tego zioła jest skutecznym sposobem na ciążową zgagę. Ciężarne kobiety z chęcią wypijają napary z rumianku, ponieważ pomaga on w wielu ciążowych trudnościach. Świetnie sprawdza się, gdy kobieta cierpi na poranne nudności. Rumianek w ciąży pomaga także podczas zaparć, problemów z zasypianiem. Znane są również uspokajające właściwości tego zioła.
Stosowany zewnętrznie ma działanie przeciwzapalne i chętnie stosowany jest, gdy kobieta cierpi z powodu obrzmiałych nóg. Należy jednak pamiętać, że tak jak z zażywaniem leków – przyjmować zioła powinno się z umiarem. Zioła od tysiącleci wykorzystywane są jako naturalny środek pomagający w wielu nieprzyjemnych dolegliwościach. Hormony, niektóre leki, nieprawidłowa dieta i niewłaściwy styl życia mogą wywołać uporczywe objawy zgagi. Stosując się jednak do opisanych zaleceń zgaga w ciąży z pewnością przestanie być tak uciążliwa.


Bibliografia

1. B. Ostrowski , A. Malinowska , A. Budzyńska , E. Nowakowska-Duława , M. Hartleb, Wpływ diety wegetariańskiej na występowanie objawów gastroenterologicznych, Pediatria i Medycyna Rodzinna NR4, 2018, s. 402-406
2. G. Iwanowicz-Palus, E. Golonka, A. Bień, G. Stadnicka, Przygotowanie położnych do udzielania porad w dolegliwościach okresu ciąży w opinii społeczeństwa polskiego (cz. I), Problemy Pielęgniarstwa 2012; 20 (2): 152–163
3. Błaszczak, Piotrowska, Brukwicka, Kopański, Rowiński, Strychar, Problemy zdrowotne jamy ustnej u kobiet w ciąży, Journal of Clinical Healthcare 1/2017

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*