Mięta na zgagę to zioło stosowane od dawien dawna na tego rodzaju przypadłość. Zgaga jak wiadomo nie jest przyjemna, a potrafi pojawiać się dość często. Warto wówczas mieć takie zioło w swojej kuchni, żeby móc szybko i skutecznie poradzić sobie w walce ze zgagą!
Mięta na zgagę i jej działanie
Mięta na zgagę to stary, babciny sposób, a jak wiadomo – takie są często najlepsze i zazwyczaj niezawodne. Na uwagę zasługuje także aspekt, że mięta jest ziołem, a więc jej stosowanie jest całkowicie bezpieczne, w pełni naturalne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy ponadprzeciętnych umiejętności.
Mięta na zgagę jest dobra przede wszystkim dlatego, że działa rozkurczowo. Jest to ważne przy takiej przypadłości, gdyż wiele osób jako jej objaw wskazuje skurcze lub podobne im oznaki. Zioło to posiada również właściwości wyciszające organizm, co pozwoli mu skupić się na wyeliminowaniu zgagi w krótszym czasie.
Mięta na zgagę i przygotowany z niej napar przede wszystkim działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i żółci, co pozwoli na szybką redukcję zgagi. W bardzo efektowny sposób wspomaga także przemianę materii, co jest kolejnym ważnym aspektem przy wystąpieniu takiego schorzenia. Jak wobec tego widać mięta na zgagę działa bardzo kompleksowo, dlatego powinna być pierwszą rzeczą, która przyjdzie nam do głowy, jeśli dostrzeżemy u siebie pierwsze objawy!
Działanie mięty w walce ze zgagą:
- działanie rozkurczowe,
- wycisza organizm,
- pobudza wydzielanie soków trawiennych,
- pobudza wydzielanie żółci,
- wspomaga przemianę materii.
Mięta na zgagę – ziołowe mieszanki
Mięta na zgagę jest częstym składnikiem dedykowanych na tą przypadłość, popularnie dostępnych mieszanek ziołowych. Uzasadniają to przede wszystkim jej liczne właściwości działające na układ trawienny. Zazwyczaj mięta potrafi być wymieniana na jednym z pierwszych miejsc składów takich mieszanek, a nierzadko jest ich głównym składnikiem. Jest to w pełni zrozumiałe, a nawet pożądane.
Nie zmienia to jednak faktu, że stosowanie mieszanek ziołowych zawierających miętę jest równie dobrym pomysłem, jak picie naparów z czystego zioła. Dlaczego? Specjalnie wytwarzane mieszanki oprócz mięty na zgagę zawierają zazwyczaj także inne zioła, które są często równie efektywne lub mogą być pomocne w walce z takim problemem trawiennym. To dlatego wiele osób sięga po dedykowane herbatki ziołowe na zgagę lub gotowe mieszanki do parzenia naparów.
Mięta na zgagę – jakie inne zioła mogą być pomocne?
Mięta na zgagę jest niewątpliwie pierwszym ziołem, które wielu osobom przychodzi na myśl, kiedy zauważą u siebie pierwsze objawy. Warto jednak podkreślić, że nie ona jedyna jest w stanie pomóc przy tego typu problemach z trawieniem. Są również inne zioła, o zbliżonym działaniu, po które można sięgnąć.
Pierwszym, mało docenianym ziołem, które okazać się może pomocne przy walce ze zgagą jest szałwia lekarska. Jak mało które zioło usprawnia działanie układu pokarmowego, redukując przy tym objawy zgagi jeśli takowa wystąpi. Świetnie radzi sobie także ze wzdęciami, biegunkami czy nudnościami.
Kolejnym, świetnym na takie problemy ziołem jest znany wszystkim rumianek. To chyba drugie, najbardziej popularne zioło zaraz obok mięty na zgagę. Rumianek przede wszystkim przyśpiesza procesy trawienne dzięki pobudzeniu procesu wydzielania soków trawiennych i jelitowych.
Równie pomocny okazać się może skrzyp lub tatarak! Napary ze skrzypu pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn natomiast tatarak usprawnia i reguluje pracę jelit.
Ostatnim, ale tak samo przydatnym w zmaganiach ze zgagą ziołem jest melisa. Choć kojarzona jest głównie z właściwościami uspokajającymi to właśnie one są pomocne przy wystąpieniu objawów zgagi, ale także zalecane jest jej picie jako profilaktyka przed tą przypadłością! Wytwarzanie kwaśnego soku żołądkowego, który powoduje zgagę jest związany z wysokim poziomem stresu w organizmie – jego redukcją zajmie się właśnie melisa!
Inne zioła pomocne na zgagę
Zioło | Właściwości |
szałwia | usprawnia działanie układu pokarmowego |
rumianek | przyśpiesza procesy trawienne |
skrzyp | oczyszcza organizm z toksyn |
tatarak | reguluje pracę jelit |
melisa | obniża poziom stresu, nie dopuszczając do wystąpienia zgagi |
Mięta na zgagę – napar ziołowy
Mięta na zgagę, aby miała szansę podziałać i być naprawdę skuteczna należy przygotować z niej odpowiedni napar. W tym celu należy zakupić przygotowaną już odpowiednią mieszankę ziołową lub herbatkę miętową i zalać wrzątkiem. Dobrze jest pamiętać, że napar ziołowy im mocniej zaparzony, tym lepszy. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i pozostawić zioła pod przykryciem na parę minut, zanim zabierzemy się do picia. Spożywać taki napar należy dobrze ciepły, ponieważ temperatura również ma znaczenie – układ pokarmowy nie lubi zimnych napojów! Jeśli regularnie przydarza się nam zgaga dobrze jest wprowadzić picie naparu na stałe – przynajmniej raz dziennie. Wtedy będziemy działać profilaktycznie. Jeśli jednak zgaga to okazjonalna przypadłość, wiele osób wskazuje, że już po jednym kubku mięty czują wyraźną ulgę.
Bibliografia
1. P. Jakowienko, Mięta rośliną roku 2011, AURA nr 2, 2012, s 29-30
2. R. Kazimierczak, E. Hallmann, O. Sokołowska, E. Rembiałkowska, Zawartość związków bioaktywnych w roślinach zielarskich z uprawy ekologicznej i konwencjonalnej, Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, 2011, vol.56 nr 3.
3. Wojcik-Stopczynska B., Jakowienko P., Jadczak D., Ocena mikrobiologiczna zanieczyszczenia świeżej bazylii i mięty, Żywność Nauka Technologia Jakość, 2010
Dodaj komentarz