Zgaga to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Aby dać sobie z nim radę warto zadbać o odpowiednią dietę. Zgaga objawia się charakterystycznym pieczeniem w przełyku, pozostawia także kwaśny i nieprzyjemny smak w ustach. W aptekach dostępne jest mnóstwo medykamentów, które pomagają w takiej sytuacji. Jednak bardzo duże znaczenie ma także dieta na zgagę. Prawidłowo dobrane menu pozwala nie tylko ograniczyć możliwość wystąpienia zgagi, ale także dostarczyć organizmowi energii i witamin.
Dieta na zgagę – co powinno się jeść?
Wiele osób zastanawia się jaka powinna być dieta na zgagę. Niezwykle ważny jest zbilansowany sposób odżywiania. Warto pamiętać o:
Chude mięso | Np. chudy schab, mięso królika, jagnięcinę, cielęcinę, kaczkę, indyka, |
Przetwory mleczne | Np. chude mleko, jogurty niskotłuszczowe, kefir |
Dania na parze | W przypadku zgagi nie powinno się spożywać potraw smażonych, mogą one podrażnić żołądek |
Warzywa | Przede wszystkim polecane są: marchewki, korzeń pietruszki, ziemniaki, burak, szpinak |
Ponadto, aby dieta była smaczniejsza, warto doprawiać potrawy ziołami np. oregano, bazylia, estragon, szałwia. Można także zastosować czosnek. Bardzo ważne jest to, aby nie sięgać po jedzenie później niż 3 godziny przed snem.
Dieta na zgagę powinna być także urozmaicona o soki z warzyw, szczególnie warto zwrócić uwagę na soki z buraka, marchwi czy mniej popularny: z surowych ziemniaków.
Potrawy smażone warto zamienić na dania gotowane, gotowane na parze, duszone lub pieczone w folii. Oprócz dolegliwości związanych ze zgagą, dzięki nim można się także pozbyć kilku zbędnych kilogramów.
Dieta na zgagę – czego unikać?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że dieta na zgagę powinna być wolna od produktów bogatych w tłuszcz. Dlatego warto ograniczyć margarynę, masło, sery żółte, pleśniowe, śmietaną. Ponadto z codziennego manu warto wykreślić takie produkty jak wieprzowina, tłuste kaczki, żeberka, pasztet, salami i golonkę.
Dieta na zgagę powinna także wykluczyć potrawy smażone. Szczególnie niepolecane są fast foody jak np. hamburgery, hot – dogi czy frytki. Szkodliwe mogą się także okazać:
- ogórki,
- potrawy z octem,
- ostre przyprawy,
- mocna herbata czarna,
- kawa,
- alkohol,
- napoje gazowane.
Powinno się także ograniczyć także ograniczyć pokarmy kwaśne.
Na uczucie zgagi wpływają także słodycze, zwłaszcza te, które w swoim składzie zawierają kofeinę jak np. czekolada czy kakao. Nie oznacza to, że powinno się całkowicie zrezygnować ze słodkich produktów. Warto jednak ograniczyć się do dwóch kostek czekolady na dzień. W przypadku zgagi powinno się także ograniczyć przyjmowanie cytrusów, a także soków cytrusowych (np. pomarańczowych, cytrynowych itd), zawierają one dużo kwasu askorbinowego, który dodatkowo podrażnia przełyk. Nie polecane są także pomidory, warzywa cebulowe, szparagi, karczochy.
Dieta na zgagę – woda i herbatki ziołowe
Przyjmowane leki i dieta na zgagę to skuteczne sposoby na walkę z tą dolegliwością, jednak dodatkowo warto posiłkować się naturalnymi metodami domowymi. Szczególnie polecane jest picie dużej ilości wody i herbatek ziołowych. Warto sięgnąć po rumianek. Łagodzi on także inne objawy niestrawności. Na zgagę przygotowuje się także napary z rdestu wielokwiatowego oraz z kminku. Z uwagi na to, że jedną z dolegliwości ciążowych może być zgaga dieta ciężarnych także powinna być odpowiednio zbilansowana, warto do niej dołączyć imbir, prawoślaz, kwiat lipy.
Warto zaznaczyć, że dla osób ze zgagą nie wskazane jest przyjmowanie mięty. Zawiera ona mentol, który pobudza działanie wątroby i żołądku.
Ciekawym rozwiązaniem pomagającym na zgagę jest przygotowanie naparu z imbiru. Na jedną szklankę wrzątku warto wrzucić łyżeczkę startego imbiru i zaparzyć całość przez 10 minut. Napar łagodzi podrażnienia, które zostały wywołane przez cofającą się treść żołądkową, ponadto działa też przeciwzapalnie.
Innymi polecanymi ziołami jest m.in.: siemię lniane, aloes, prawoślaz lekarski.
Zgaga dieta – o czym warto pamiętać?
W przypadku zgagi dieta, która jest dobrze zbilansowana na to kwestia priorytetowa. Jak wspomniano wcześniej zmiana nawyków żywnościowych ma wielkie znaczenie, jednak istotne jest także to, aby przestrzegać zdrowego menu przez cały czas, nawet jak dolegliwości ustaną. Nie powinno się także jeść w biegu. Jest to jeden z głównych czynników wzmagających zgagę. Powinno się jeść posiłek spokojnie, delektując się zapachem i smakiem. Dzięki temu można nacieszyć się jedzeniem. Warto także pamiętać o regularnym przyjmowaniu posiłków, najlepiej, żeby były to 4 – 5 małych porcji na dzień.
Aby poradzić sobie z uczuciem zgagi warto także postawić na ruch. Po obiedzie powinno się przejść na spacer lub zdecydować się na umiarkowaną aktywność fizyczną. Ważne jest też noszenie odpowiednich ubrać, zbyt dopasowane części garderoby, mogą potęgować poczucie zgagi i pieczenie w przełyku. Warto więc zdecydować się na luźniejszą garderobę.
Bibliografia
1. B. Ostrowski , A. Malinowska , A. Budzyńska , E. Nowakowska-Duława , M. Hartleb, Wpływ diety wegetariańskiej na występowanie objawów gastroenterologicznych, Pediatria i Medycyna Rodzinna NR4, 2018, s. 402-406
2. I. Steinka, N. Wachowiak, Próba stworzenia modelu oceny skuteczności diety stosowanej do redukcji masy ciała, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 86, grudzień 2014
Dodaj komentarz