Jaka herbata na zgagę?

ziołowa herbata na zgagę

Jeżeli często po posiłku czujesz przykre pieczenie w okolicach przełyku i mostka, odbijanie pozostawiające kwaśny posmak albo cofanie się treści pokarmowej to znaczy, że najprawdopodobniej cierpisz na zgagę. Choć istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tą przypadłością, jedną z najlepszych metod jest regularne stosowanie naparów z naturalnych ziół. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka herbata na zgagę jest najlepsza, czytaj dalej!

Dlaczego ziołowa herbata na zgagę działa?

Picie herbaty na zgagę to powrót do czasów dzieciństwa naszych rodziców. Zioła na powrót coraz częściej stanowią podstawę leczenia, także w dzisiejszej medycynie. Ich działanie jest delikatne, a regularne stosowanie naparów nie powoduje takiego uodpornienia się organizmu na substancje czynne, jak ma to miejsce w przypadku leków wytworzonych sztucznie. Zioła regularnie wykorzystywane są do leczenia różnego rodzaju dolegliwości żołądkowych, jak zaparć, niestrawności, a także – zgagi. Ich stosowanie nie tylko redukuje uczucie palenia w przełyku, ale także reguluje proces trawienia, dzięki czemu zgaga występuje rzadziej,

Jaka herbata na zgagę jest najlepsza?

Herbata na zgagę wcale nie musi mieć bardzo skomplikowanego składu. W leczeniu zgagi wykorzystuje się popularne zioła występujące w wielu ogrodach, ale także te, które bardzo często występują w przyrodzie. Najczęściej są to:

  • Szałwia,
  • Skrzyp,
  • Melisa,
  • Tatarak.

Szałwia wykazuje silne właściwości usprawniające pracę układu pokarmowego. Dzięki temu doskonale sprawdza się w przypadku wystąpienia objawów zgagi, wzdęcia, bólu brzucha, biegunki, zaburzonej perystaltyki jelit. W jej składzie odnajdziemy taniny, flawonoidy i olejki eteryczne, a także garbniki, kwasy organiczne, związki żywicowe oraz karoten. Herbata z szałwii zawiera także liczne witaminy (A, C oraz grupę witamin B) oraz minerałów (m. in. potas, magnez, sód, wapń).

Dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie herbaty ze skrzypu, który wykazuje działanie moczopędne, a tym samym szybciej oczyszcza organizm z toksyn i niepożądanych związków. Jedna z najstarszych roślin, jakie występują na Ziemi zawiera także duża ilość cennego krzemu.

Sprawdzoną metodą na zgagę jest również regularne picie naparu z melisy. Choć głównie kojarzy się ona z działaniem uspokajającym, to nie jedyne jej działanie. Herbata na zgagę z melisy działa rozkurczająco i łagodząco na napięte ściany żołądka. Jednocześnie jej liście pobudzają wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, przyspieszając trawienie ciężkostrawnych oraz tłustych potraw. To także dobry sposób na leczenie mdłości.

naturalna herbata z szałwii

Tatarak najczęściej spotkamy nad brzegami jezior i stawów oraz na terenach bagnistych. Poza orzeźwiającym, świeżym zapachem wykazuje on także wiele właściwości prozdrowotnych. Kłącze tej rośliny zawiera cholinę, liczne kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne oraz wysokie stężenie olejku eterycznego (do 5%). Ze względu na wysoką zawartość goryczy, napar z kłączy tataraku poprawia trawienie regulując wchłanianie składników odżywczych. Co więcej, napar z tataraku działa protekcyjnie na ściany żołądka poprzez zwiększenie wydzielania mukopolisacharydów, które wyściełają błonę żołądka od wewnątrz tworząc warstwę ochronną. Regularne picie herbaty z tataraku pomaga przywrócić naturalną perystaltykę jelit oraz przeciwdziała pojawianiu się wzdęć.

Rumianek to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. W jego składzie znajdziemy m. in. wysoką zawartość olejku eterycznego (do 1,5%), spiroeter, flawonoidy, garbniki katechinowe, gorycze, cholinę oraz związki kumarynowe. Dzięki licznym, aktywnym substancjom, rumianek doskonale sprawdza się, jako herbata na zgagę. Spiroeter działa supresyjnie na występowanie stanów zapalnych poprzez hamowanie wydzielania histaminy, bradykaniny oraz serotoniny. Z kolei flawonoidy i kumaryna działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit oraz przewody żółciowe. Herbata z rumianku działa więc przeciwzapalnie na błonę żołądka oraz ogranicza wydzielanie żółci. Doskonale sprawdza się także po tłustym posiłku pomagając strawić ciężkie potrawy.

  Szałwia Skrzyp Melisa Tatarak Rumianek
Nadkwasota żołądka +        
Działanie oczyszczające   +   +  
Działanie rozkurczające     +   +
Działanie protekcyjne       +  
Działanie przeciwzapalne         +

 

Jeśli nie herbata na zgagę, co to? Jakie działanie profilaktyczne podjąć?

Oczywiście herbata na zgagę to nie jedyne rozwiązanie na tę przykrą przypadłość. Oprócz stosowania naparów z ziół istnieje także wiele innych sposobów, które pozwalają skutecznie walczyć z objawami zgagi. Możemy także sami wdrożyć kilka prostych sposobów, aby zapobiec pojawianiu się tej przykrej dolegliwości.

Specjaliści są zgodni co do jednego – „W walce ze zgagą najistotniejsza jest profilaktyka. Przede wszystkim musimy zmienić nawyki żywieniowe, jeść zdrowo i regularnie.”

Spożywajmy więc posiłki w równych odstępach czasu. Bardzo ważne jest spożywanie niewielkich posiłków co 3-4 godziny. Dzięki temu żołądek nie będzie przeciążony. Postarajmy się wyodrębnić trzy główne posiłki w ciągu dnia, a drugie śniadanie i podwieczorek ograniczmy do niewielkiej przekąski. Unikajmy także częstego spożywania ciężkich potraw, a także dań tłustych.

W kuchni postarajmy się także ograniczyć stosowanie ostrych przypraw, które podrażniają błonę żołądka. Zamiast tego, znacznie zdrowiej jest używać większej ilości ziół. Podobnie drażniąco na układ trawienny działa stosowanie wzmacniaczy smaku, jak sól oraz glutaminian sodu.

Zgagę może powodować także picie mocnej herbaty, jak również częste spożywanie kawy oraz picie alkoholu. Oczywiście lampka wina czy dwie do obiadu nie zaszkodzą, ale pamiętajmy o jego podrażniającym działaniu. Dobrym pomysłem jest zamiana herbaty ma napary ziołowe, które wykazują działanie prozdrowotne.

Zgaga potrafi być bardzo dokuczliwym problemem, który na dłuższą metę jest bardzo męczący. Wystarczy jednak zmienić kilka żywieniowych przyzwyczajeń, aby zapomnieć o problemie raz na zawsze. Pamiętaj, że zdrowie zawsze zaczyna się w kuchni.


Bibliografia

1. JAMBOR J. Uprawa ziół i przetwórstwo zielarskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju, Polski Komitet Zielarski
2. B. Ostrowski , A. Malinowska , A. Budzyńska , E. Nowakowska-Duława , M. Hartleb, Wpływ diety wegetariańskiej na występowanie objawów gastroenterologicznych, Pediatria i Medycyna Rodzinna NR4, 2018, s. 402-406
3. B. Kędzia, E. Kędzia, Możliwość wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit, DOI 10.32094/HERB-2018-01-11

Zapraszamy również na:

Ranking ziół na oczyszczanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*